Gastronomi

Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik Eğitimi Kimler İçindir?

Mutfakta hünerlerini sergilemek, dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden biri olan yiyecek içecek alanında yer edinmek ve profesyonel mutfaklarda çalışmak isteyen şef adayları için pastacılık ve ekmekçilik eğitimi almak olmazsa olmaz bir zorunluluk.

Kariyerini kek ve tatlı kokuları arasında geçirmeyi hayal edenlerin profesyonel isimlerden alacağı eğitimler onları sektöre ilk adımlarını atma noktasında arzuladıkları düzeye taşıyacak. Profesyonel şeflerin tavsiyeleri doğrultusunda gelişecek pastacılık kariyeri; gelecek yılların en hızlı gelişme gösteren gastronomi sektörünün parlayan alanları arasında.  

Peki iyi bir pastacı ve ekmekçi olmanın yolu nerelerden geçiyor..   

İyi bir pastacı ve ekmekçi olmak için neler yapmalısınız?

  • El ve parmak hünerlerini geliştir

     İyi bir pasta yapmanın yolu parmaklarını çok iyi kullanmaktan geçer. Hamur parmaklarının ucunda şekillendikçe ustalaştığını farkedeceksin.  

  • Koku ve tat duyularını hisset

       Tüm kariyerin boyunca sana eşlik edecek koku ve tatları keşfetmen, duyularının refleksi arttırarak pastalarına yansıyacak.

  • Pastayı şekillendirebilecek formlar arasında ilişki kur

    Bir pasta yapabilmek için gerekli malzemeleri bir nevi oyun materyallerine dönüştür. Malzemeler arasında ilişkiler kurduğunda pastanın da formu ortaya çıkacak.

  • Kendi pasta zevkini yansıt

   Yemekten en çok hoşlandığınız pastayı yapmakla işe başlayın. Sizin için yapılması en güzel gelecek pasta yemekten en çok keyif aldığınız pastadır.  

  •         Deneyim kazan ve kendi pastanı yarat

  Pastacılıkta kendi tarzınını yakaladıktan sonra bir süre sonra kendi pastanızı yaratırken bulacaksınız kendinizi.

Tarih boyunca birçok form değiştiren ve en eski mutfak sanatlarından olan pastacılık günümüzde yeni yükselen trendler arasında. Son yılların hızla gelişme gösteren gastronomi sektöründe pasta yapmak artık bir sanata dönüştü. Pandispanyalardan cheesecakelere, tartlardan Türk tatlılarına kadar pastacılıkla uğraşmak ağız tatlarının yanı sıra pastanın sunumu olarak görsel bir motivasyon da sağlıyor. 

Bıçak kesim tekniklerinden, pişirme tekniklerine, ürün işlemeden mutfak hijyenine kadar mutfakta profesyonel kariyer planlayan kişilerin bilmesi gereken tüm detaylar pastacılık ve ekmekçilik eğitiminden geçiyor.

Pastacılık Kariyeri Kimler İçin Uygun

  •         Kariyerini gastronomi de görenler

 

  •         Pasta veya ekmek yapmaktan büyük zevk alanlar

 

  •         Pasta yapmak gibi keyifli bir işi geleceğine dönüştürmek isteyenler,
  •         Mutfak, sofra benden sorulur diyenler,
  •         Büyük restoranların, mekanların en iyi pastacısı olurum diyenler

Pastacılık ve ekmekçilik eğitimi alacak kişiler profesyonel mutfak terim ve tekniklerine hakim, sektör içerisinde iş anlamda sektörün tüm potansiyellerini gören ve kendi yönelimini belirleyebilen profesyoneller olarak yetişecekler.  

Bir yanıt yazın