Chef Eğitimi

Neden Chef Eğitimi?

Eğitimin amacı profesyonel mutfak terim ve tekniklerine hâkim, sektörün tüm potansiyellerini gören ve kendi yönelimini belirleyebilen profesyoneller yetiştirmektir. 

Siz de alanında uzman ve iyi standartlara sahip bir şef olmak istiyorsanız Chef Eğitimini almalısınız. 

Katılımcıların mezuniyet sonrası alacakları Nişantaşı Üniversitesi onaylı Acunmedya Akademi Sertifikası Türkiye’de ve dünyada tüm mutfaklarda çalışmaya başlayabilmek için mesleki yeterlilik belgesidir.

Bu Eğitimi Kimler Almalıdır?

Mutfak ve aşçılıkla ilgilenen, kendini geliştirip kendi gelecekleri ve kariyerleri konusunda kararlarını vererek geleceğini profesyonel mutfaklarda hedefleyen “Gastronomi Tutkunları”, Gastronomi dünyasında kendi işini açmak isteyen “Girişimciler”, Gastronomi Eğitimi vermek ve bu yönde kariyerinde ilerlemek isteyen “Eğitimciler” için uygun bir eğitimdir.

Toplam eğitim içeriği: 8 Hafta 144 Saattir.

*** İleri seviyedeki eğitimlerimiz, Acunmedya Akademi Chef Eğitimi veya 3 yıldan fazla mutfak deneyimi olan mutfak profesyonellerinin katılabileceği eğitimlerdir.

Bu Eğitimde Neler Öğreneceksiniz?

-İş sağlığı ve güvenliği
-HACCP
-Hijyen
-Pest kontrol (haşere ve kemirgen önleme)
-Cost control (menü maliyeti hesaplama)
-Beslenme
-Bıçak kesim teknikleri
-Sebzelerin işlenmesi ve pişirilmesi
-Haşlama, buharda pişirme
-Yumurtalar
-Salata ve salata sosları
-Kemik suları
-Çorbalar (berrak, krema bazlı, soğuk ve püre bazlı çorbalar)
-Makarnalar (taze ve kuru makarna)
-Kuru baklagiller
-Pilavlar (Risotto tekniği, kavurma tekniği)
-Tahıl ürünleri (tam tahıllar, polenta)
-Kırmızı etlerin işlenmesi
-Sakatatlar
-Kuru ve kombine pişirme teknikleri (rosto, ızgara, sote, sığ yağda kızartma, breze teknikleri)
-Kümes hayvanları işlenmesi
-Yahni tekniği
-Kuru ve ıslak salamura tekniği
-Çabuk turşu yapımı
-Confit tekniği
-Deniz mahsulleri
-Poşe Tekniği, Sous Vide tekniği, derin yağda kızartma
-Soslar (ana soslar, pratik tava sosları, emülsiyon soslar)
-Ekmekler
-Temel pastacılık
-Bitkisel bazlı beslenme (Teorik Anlatım)

Eğitimi Alacak Kişilere Sağlanacak Ek Faydalar Nelerdir?

Tüm öğrencilerimiz Acunedya Akademi’nin geniş network’ünün içine girerek, eğitim süresince organize edilen Talks, Workshop ve MasterClass etkinlikleri sayesinde, sektör duayenleri ile bire bir tanışma, sohbet etme ve soru sorma fırsatı yakalayarak kendi network’lerini oluşturuyorlar.

MasterChef yarışmasına katılmak isteyen Gastronomi Öğrencilerimiz, videolu ön elemeleri geçerek seçmelere katılma şansına sahip oluyorlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Maaşlı eğitim programı, katılımcının eğitimi devam ederken kurum ve firmalarda stajyer pozisyonunda çalışarak maaş almasını sağlayan bir programdır.Akademi’ye devamlılık gösteren, lise mezunu olan her katılımcı, eğitimin 3.haftası dolduğunda programa dahil olarak maaş almaya başlayacaktır.

Maaşlı eğitim programı süresince öğrencilerimiz asgari ücretin yarısı oranında maaş alacaktır.Maaşlı eğitim programı devamlılık gösteren her öğrencimiz için 6 ay sürmektedir.

Devamlılık gösteren her öğrencimiz eğitim ücretinin 16,500 TL’sini geri almış olacaktır.
Daha fazla detay için ‘maaşlı eğitim programı’nı inceleyin.

Eğitim, 17 Ekim 2022 tarihi için planlanmaktadır.
Yüz yüze eğitimler İstanbul Maslak 1453’te bulunan Nişantaşı Üniversite NeoTech Campus’te gerçekleştirilmektedir.
Katılımcılar, NeoTech Campus’te yüz yüze öğrenecekleri teorik bilgilerle eş zamanlı, deneme uygulama yöntemli bir eğitim alacaklardır.
Chef Eğitimi, öğrencilerimize deneyim sağlamak ve sektöre şef adayları yetiştirmeyi hedeflemektedir. Öğrencilerimiz uzmanlaşmak istedikleri alanlarda pratik, teknik ve yaratıcı yönlerini bütünleştirmektedir.

Fikirlerini ve vizyonlarını profesyonel mutfaklarda hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları özel becerileri kazanırken yaratıcılıklarını da geliştirmektedirler.

Katılımcılar bu eğitimle otel, kafe ve dünya mutfağı sunan restoranlar gibi işletmelerde komi şef olarak işe başlamaktadır. Sektörde kazandıkları deneyim ve geçirdikleri zamanla mutfaktaki pozisyonları da değişmektedir.
Chef Eğitimi kapsamında uygulama konuları için gerekli tüm ekipman tedariği (kıyafet ve yemek malzemeleri) Acunmedya Akademi tarafından karşılanmaktadır.
Lise mezunu olan ve bu mesleğe istek duyan herkes için uygun bir eğitimdir. Chef Eğitimi hız, disiplin ve sıkı çalışma gerektirir. Bu sebeple aday öğrencilerimizin doğru karar verdiğinden emin olmak için öğrencilerimizle ön görüşme yapılmaktadır.
Ön görüşmenin olumsuz neticelenmesi halinde yapmış olduğunuz ödeme eksiksiz olarak iade edilir.
Derse devam Acunmedya Akademi’de çok önem verdiğimiz kriterler arasındadır.Bu nedenle devam durumu %90’ın altında olan öğrencilerimiz, Mezuniyet Belgesi alamazlar. Sadece Katılım Belgesi alabilirler.

 

Gastronomi Bölümü Hakkında

Gastronomi bölümü, uzman şeflerin eğitmenliğinde sahip olduğu becerilerini hayalindeki işe dönüştürmek isteyenler için profesyonel eğitimler sunuyor.

Profesyonel eğitmen kadromuz tarafından verilecek olan teorik ve uygulamalı eğitimle tüm mutfak terim ve tekniklerine hakim olacak, NeoTech Campus içerisinde verilecek eğitim sonrasında öğrencilerimize sunacağımız yurt içi ve yurt dışı stajlar ve başarılı öğrenciler için iş imkanlarıyla sektöre bir adım daha yaklaşacaksınız.

Gastronomi İşin Olsun

5 yılda diğer sektörlerden çok daha fazla bir oranla en az %10 büyümesi öngörülen Gastronomi dünyası iş olanakları konusunda da çok avantajlı. Kendini geliştiren mezunlarımız tercihlerine göre otellerde, restoranlarda, turistik gemilerde, gastronomi ile ilgilenen medya kuruluşlarında ve kamuda iş imkanına sahip olurlar.