Blog, Gastronomi

Masterchef Mehmet Yalçınkaya Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi’de

Masterchef Mehmet Yalçınkaya, Acunmedya Akademi Gastronomi öğrencileri için deniz mahsülleri üzerine özel anlatımları ve tekniklerinden oluşan bir Masterclass gerçekleştirdi. 

12 Ekim Salı günü yapılan eğitimde Şef Mehmet Yalçınkaya, Akademi öğrencileri ile Deniz Mahsullerinin hazırlanma aşamaları hakkında engin bilgi ve deneyimlerini paylaştı. 

Mehmet Şef’ten Deniz Mahsülleri Hazırlama Sırları  

Masterchef Mehmet Yalçınkaya, Acunmedya Akademi öğrencilerine Balık kesim teknikleri, Dil Balığı Filetosu çıkarma, Istakoz pişirme ve ayıklama tekniklerini uygulamalı olarak göstererek anlattı.  

Öğrenciler, deniz mahsullerinde uzmanlaşmış Şefi tam bir dikkatle izlediler ve dinlediler. Mehmet Şef, öğrencilere balık çeşitlerine göre ayıklama yöntem ve teknikleri hakkında bilgiler verdi. Ayrıca balığın sakatatlarını tanıtarak balıklar ve sakatatlarını tanımak gerektiğinin önemini öğrencilere aktardı. Duayen Şef, Deniz tarağı pişirme tekniği, Levrek kesim tekniği ve Levrek filetosu hazırlama hakkında bilgi ve deneyimlerini de öğrencilerle paylaştı.  

Kaliteli Ürün Elde Etmenin Püf Noktaları  

Masterchef Mehmet Yalçınkaya ayrıca kaliteli ürün elde etmenin püf noktaları konusunda meslek sırlarını da öğrencilerle paylaştı.[Metin Kaydırma Sonu]Şef, kaliteli ürün elde etmekle ilgili: “Menüleri ve yapacağımız ürünleri de hava ve iklim şartlarına göre hazırlamak zorundayız” dedi.  

Sıfır Atık Konusuna Dikkat : “Balığın hiçbir yeri çöpe gitmemeli” 

[Metin Kaydırma Sonu]Şef “sıfır atık” konusuna dikkat çekerek balığın hiçbir yerinin çöpe gitmemesi için “sıfır atık” yöntemi ile çalışmaları  gerektiğini vurguladı. Balığın hiçbir yerini atmamak, her parçasını değerlendirmek mantığı ile çalışmanın önemini belirtti ve “Balığın hiçbir yeri çöpe gitmemeli” dedi. 

Menü Planlamasına Göre Menü Hazırlanmasının Önemi 

Balık kesiminde menü planlamasının önemini şu sözleriyle özetledi: “Balığın kullanılacak yeri ayrılır ve diğer kısımları menü planlamasında farklı bir yerde kullanılmak üzere yazılır.”  

Mehmet Şef, bir balığın kalan yerlerinin ise nerede kullanılacağına dair planlama yaparak menü hazırlanması gerektiğinin önemini Akademi öğrencileriyle paylaştı. 

“Denizden” Kitabım Klavuzunuzdur: “Değerini bilin, okuyun” 

Masterchef Mehmet Yalçınkaya  ‘Balığın iade-i itibarı’ mottosuyla, 35 yıllık kariyerinin birikimiyle hazırladığı 84 çok özel tarif içeren ilk kitabı “Denizden” ile ülkemizin deniz ürünlerini tüm dünyaya tanıtmıştı. 

Şef, deniz mahsullerinin çok özel tarifleri ve fotoğrafları eşliğinde yayınlanan bu ilk kitabında deniz mahsullerinin tarihçesi, hikayesi, pişirilme teknikleri, eşsiz lezzetlere dönüştürülme aşamaları ve sunumunu en ince ayrıntılarına kadar anlatmıştır. 

Mehmet Şef “DENİZDEN” kitabından örnekler göstererek öğrencilerin mutlaka kitabı  alıp içindeki değerli bilgilerden faydalanmalarını tavsiye etti.  

Aynı zamanda kitabının bu işe baş koymuş öğrenciler için yol gösterici değerde olduğunu söyleyerek “Kitabın sizin için değeri olsun, güzel bir yere koyun. Okuyun, çok değerli bilgiler var içerisinde.” dedi. 

“İşiniz için yaptığınız fedakarlık ölçüsünde bu işe olan tutkunuzu anlayacaksınız” 

Masterchef Mehmet Yalçınkaya, Acunmedya Akademi Gastronomi öğrencileri için verdiği eğitimde, Akademi öğrencileri için Deniz Mahsulleri alanında çok önemli teknikleri içeren bilgiler verdi. 

 Gastronomi alanında bu işe olan tutku ve istekleriyle yola çıkmış öğrencilere, şu sözleriyle adeta mesleğindeki üstün başarısının sırrını açıkladı: 

“Bu iş için bir şeyler yapmanız gerek. Bu işe asıldığınızı, bu işi istediğinizi ve bu işe emek verdiğinizi bu tür fedakarlıklarla anlayacaksınız.” 

Mehmet Şef’in Gastronomi öğrencileri için altın değerinde olan bu kılavuzluğu, bu iş için çok çalışan ve Akademi’de öğrenimlerini bu istek ve çabalarıyla sürdüren öğrencilere, hafızalarına kazınacak bir Masterclass deneyimi yaşattı.