Blog, Etkinlik

Televizyon ve Dijital Platform Program Sunucusu Roksan Kunter MasterClass’ta!

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi MasterClass Etkinliğimizde Televizyon ve Dijital Platform Program Sunucusu Roksan Kunter’i ağırladık. Etkili konuşma ve topluluk önünde kendini doğru ifade etme konularında gerçekleştirdiğimiz MasterClass öğrencilerimiz tarafından ilgiyle takip edildi. Etkinlik Akademi CEO’su Gökhan Mutlay’ın konuğumuzu takdimi ile başladı.

Mesleki Hayatınız Nasıl Şekillendi?

Roksan Kunter: “2007 – 2008 yıllarında Skytürk’te medya sektörü ile tanıştım. A Haber, Ntv Spor, BeIN Sports izledi. Şu an NutSpor’da program sunucusuyum. Aynı zamanda organizasyonlarda, etkinliklerde sunuculuk yapıyorum.

Basketbolcu Erman Kunter’in kızıyım ve doğduğumda da spor, özellikle basketbol hayatımın merkezindeydi. Atletizm, yüzme ile ilgilendim ve 12 yaşında Galatasaray altyapısında basketbol oynamaya başladım ve akabinde A takıma çıktım. Bunlardan sonraki aşamada Fransa’ya gittim. Orada da 1 sene oynadım ve eğitimime vakit ayırmak için o dönem basketbolu bıraktım.

İstanbul’a döndüm, Bilgi Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Programcılığı okudum. Öğrenciyken sizler gibi çekimler yaptım, pratik kazandım. Eğitimim devam ederken staj araştırmaya başladım. Ortak tanıdıklarımız vasıtası ile SkyTürk Genel Yayın Yönetmeni Barış Tuna ile görüştüm ve bana play-off eşleşmesi final serisinde muhabirlik önerdi. O donanımda olmadığımı düşündüğümden endişelendim ama bu bir fırsattı ve kaçırmamam gerekiyordu. Çok iyi hazırlandım, çalıştım, yaptım. Üstelik hatalarımın fazla olduğu bir işti. Ancak bu meslek kilometre taşı ve yaptıkça gelişiyorsunuz.”

Etkili konuşmada Etkenler Nelerdir?

Roksan Kunter: “Topluluk önünde kendinizi doğru ifade etmeniz için özgüven çok önemli. Bunu destekleyen şey de anlattığınız konuya hakim olmanız. Türkçe’yi doğru kullanmak, anlatım yaptığınız kişi ya da gruplarla göz teması kurmanız ve iletişimde olmanız etkili konuşmada bence en etken olan maddeler.”

Dijital Mi, Televizyon Mu?

Roksan Kunter: “Televizyon projelerinde çalışma saatlerimiz çok yoğun. Farklı yerlerde, farklı konularda ve farklı saatlerde işinizi yapmanız gerekiyor. Yoğunluktan kaynaklanan yorgunluk yüzünüze yansıyor ve ekran önündeyseniz böyle bir lüksünüz yok. Bu rutin sonrası dijitale geçme ve televizyona ara verme kararı aldım.

Televizyonun adrenalini ve profesyonelliği farklıdır ve keyfi de başkadır. Son dakika bir haber vermeniz gerekebilir, telefon bağlantıları yapılabilir, bağlantı kopabilir… buralarda
donanımınız ve hakimiyetiniz devreye girer. O sırada teknik hatalar olabilir onu da siz kotarmalısınız. Çünkü izleyici ekibi değil ekrandaki kişiyi yani sizi sorumlu tutar. Bu donanım da işin mutfağından gelmekle, hep üzerine bir şeyler katmakla sağlanıyor.

Dijitalde geri dönüşler daha hızlı. Ben kötü yorumlara da çok maruz kalmadım, Youtube daha rahat olduğum ve özgür hissettiğim bir mecra. Bu nedenle dijital şu an benim için doğru yer.”

Ne Zaman Ben Başardım Dediniz?

Roksan Kunter: “Basketbol oynadığım dönemde kötü bir röportaj tecrübem var, ne diyeceğimi bilemediğim için konuşamamıştım ve yöneticimiz de kızmıştı. O tecrübenin de tetiklemesiyle konuşamıyordum, kızarıyordum. Süreçte gelişmeye, çalışmaya çok önem verdim ve bunu başardığımı da NTV Spor’da Basketsever Programı’nı yaptıktan sonra Ekrem Memnun’un “O noktadan bak nasıl bir noktaya geldin?” yorumuyla “Başardım.” dedim.”

“Ne İstediğinizi Bilin, İsteyin ve Mücadele Edin”

Roksan Kunter: “Burada olmaktan çok mutlu oldum. Umarım yol gösterici ve ilham verici bir etkinlik olmuştur. Yıllardır ekran önündeyim ama sizinle olmak ve bunları anlatmak çok heyecan vericiydi. Teşekkür ederim.”

İlgili Yazılar