Dijital

Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi Öğrencileri EXXEN Dramalar Müdürü Aslıhan BİRİNCİ’yi Ağırladı

Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi bünyesinde gerçekleşen MasterClass’ın bu haftaki konuğu; EXXEN Dramalar Müdürü ve uzun yıllar televizyonculuk sektöründe yer alan Aslıhan BİRİNCİ’ydi.

Yönetmen yardımcılığı, post prodüksiyon, yapım koordinasyonu gibi alanlarda pek çok deneyime sahip olan Aslıhan BİRİNCİ; Kavak Yelleri, İstanbullu Gelin, Hekimoğlu gibi ünlü yapımlarda çalıştı. Kariyerine EXXEN’de Dramalar Müdürü olarak devam etmektedir.

Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi’nin eğitmenleri ve öğrencilerinin katkılarıyla gerçekleşen MasterClass’ta Aslıhan BİRİNCİ ile reytingler, senaryo yazarlığı ve dijital platformlar gibi sektörden birçok farklı konu hakkında konuşuldu.

Kendi kariyer yolculuğundan bahseden BİRİNCİ, sektöre reji asistanı olarak başladığını ve aslında en başta post prodüksiyona mesafeli olduğunu esprili bir şekilde dile getirdi.

Bir cümlelik fikirlerden yola çıkarak başlayan hikayelerin senaristten yönetmene ve sonrasında oyuncudan montaja kadarki süreçte, hepsinin birbirine bir zincir gibi bağlı olduğunu belirterek “Senarist bir hayal kuruyor, yönetmen o hayali oyuncu ve ekip desteğiyle sette gerçeğe dönüştürüyor. Günün sonunda kurgu masasındaki editörün de o hayali anlayıp benimsemesi gerekiyor ki ortaya güzel işler çıkabilsin.” sözleriyle bu işin bir ekip işi olduğunu vurguladı. Setlerin, bir noktadan sonra aile gibi bütünlük içinde olduğunu da ifade etti.

Bu alanda diğer önemli unsurun ise hedef kitle olduğuna ve o hedef kitleye doğru yerde hitap etmenin gerekliliğine değinerek, projenin hayat bulacağı doğru kanal ile çalışmanın ve doğru ekip birleşiminin bu işin en önemli püf noktalarından biri olduğunu belirtti. Bu bağlamda farklı fikirlerin de vazgeçilmez olduğunu fakat bu fikirlerin hangi platforma sunulduğunun projenin hayata geçmesi açısında önemli olduğunu dile getirdi. Projelerde bakış açısı benzer olan, bir nevi ‘aynı dili konuşan’  kişilerin bir araya gelmesi hususunun öneminin altını çizdi.

Dijital platformların izleyicilere çok daha fazla özgürlük sunduğu için gençler tarafından benimsendiğini ve kendisinin de bu platformlara daha yakın olduğunu söyledi. EXXEN’de hazırlanan yerli içeriklerden yola çıkarak birçok farklı içerik denediklerini ve bu misyonun devam edeceğini açıkladı.

Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi MasterClass’ın sonunda öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği televizyon, senaristlik gibi konularda sorulan sorular da cevap buldu. Sektördeki deneyim ve birikimini samimi bir şekilde aktaran Aslıhan BİRİNCİ’yle gerçekleşen MasterClass’tan öğrenciler büyük keyif aldılar.

Back to list