Blog, Etkinlik

Hitabet ve Sunum Koçu Deniz Karadeniz MasterClass’ta!

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Acunmedya Akademi MasterClass Etkinliğimizde Hitabet ve Sunum Koçu Deniz Karadeniz’i ağırladık. “Etkili Konuşmanın Omurgası” konulu MasterClass’ta öğrencilerimiz pratik yapma şansı buldu.

Deniz Karadeniz Kimdir?

Deniz Karadeniz: “Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde okudum. Aynı zamanda drama liderlik eğitimi aldım ve tiyatro kulübüne katıldım. Satış – pazarlama alanında çalıştım. 2008’de İngiltere’de dil ve oyunculuk eğitimi aldım. İlkyardım eğitmenliği öğrendim. Akabinde “Öpünce Geçmeyen Uflar” projesi doğdu. O proje büyüdü hatta televizyon kanallarında anlattım.”

İkna Edici, Etkili ve Başarılı Konuşma Nasıl Yapılır?

Deniz Karadeniz: “Konuşma yetimizi güçlendirerek yeteneğe dönüştürebiliriz. Konuşmanızın nedeninin farkında olun. Dinleyicilere konuşma sonucu elde edecekleri bir yarar sunun. Sizi dinleyenlere güven verin, bağ kurun; göz teması sağlayın.

Konuşmanıza güçlü bir noktadan giriş yapın. Konuya hakim olduğunuzu yansıtın. İçeriği merak ettirin, akış kurgusunu bunun üzerinden yapın. Konuşmada hikayelere yer verin. Araştırmalara göre mantıklı konuşmanın yanı sıra duygulara dokunmak da önemli. Konuşmanız için notlar hazırlayın. Ancak tam metin hazırladıysanız okumayın çünkü okuma ve konuşma tonu farklıdır.

Vurgular, tonlamalar, iniş çıkışlar etkiyi artırmanızı sağlar. Ayrıca beden dilinizi kullanabilmenize etki eder. Konuşmanızda boşluktan korkmayın ve destekleyici kelime ile dolgu seslerden kaçının. Çünkü boşluklara dinleyicinin de ihtiyacı var.”

Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Deniz Karadeniz: “Hitabette güçlü yanlarımıza odaklanmak çok mühim. Kendinizi tanıtırken hangi özelliklerinizden bahsediyorsunuz? Örneğin, böyle bir çalışma yapın: Kendinizi tanıtın, kaydedin ve dinleyin. Böylece kulağa nasıl geldiğini, neyi eklemeniz ya da çıkarmanız gerektiğini çözebilirsiniz.

Konuşmanızda anlattığınız konu ile bağlantınızın altını çizin. Nedeninizi destekleyen bilgilere dinleyicinin de sahip olmasını sağlayın. Önemli bir bilgi verdikten sonra sessizliği kullanın. İnsanlara bu bilgiyi hazmetmeleri için sessizlik sağlayın, etkiyi güçlendirirsiniz.

Konuşmanız esnasında hatalar olabilir; buna dinleyiciyi önceden, olumsuz bir mesajla hazırlamayın. Bu konuya hakimiyetiniz ile ilgili şüphe duyulmasına neden olabilir. Hata yaparsanız konuşmanızın sonunda özür dilersiniz.

Doğaçlama tiyatro pratikleri yaparak etkili konuşma seviyenizi artırabilirsiniz. Mesela, bir konu hakkında olumlu ve olumsuz fikirlerinizi aynı konuşmada değiştirerek anlatın. Bunu yaparken dolgu seslerden, yardımcı kelimelerden kaçının. Ve diğer anlattığım etkenlere dikkat edin. Güzel bir pratik olacaktır.

“Güzel Sebeplerle Görüşmek Üzere”

Deniz Karadeniz: “Benim için Acunmedya Akademi’de sizlerle bu sunumu paylaşmak ve etkinlikte bir araya gelmek çok keyifliydi. Tekrar güzel sebeplerle görüşmek üzere.”