Etkinlik, Gastronomi

Pelin’in Ekmeği ve Ninda Bebek Kurucusu Pelin Uğur Akün MasterClass’ta!

Temiz gıda prensibini ilke edinmiş artisan ekşi mayalı ekmek fırını “Pelin’in Ekmeği”nin Kurucusu Pelin Uğur Akün, Gastronomi Bölümü öğrencileriyle Ekşi Mayalı Ekmek ve kurabiye yaptı.


Pelin Uğur Akün Kimdir?

St. Benoit Fransız Koleji ve Marmara Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı mezunu Pelin Uğur Akün, uluslararası kongreler ve etkinlik alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde yöneticilik yapmıştır. 7 Tur Turizm ve Organizasyon şirketinin Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürürken okuduğu bir kitapla hayatına giren ekmek tutkusu, işi olmuş ve İstanbul’un en çok tercih edilen artisan ekmek markası “Pelin’in Ekmeği”ni yaratmıştır.

Bu Mesleğe Nasıl Başladınız?

Pelin Uğur Akün: “Temiz gıda peşinde hobi olarak başladım. 6 yıldır geliştirerek ve büyüterek devam ediyorum.”

MasterClass Etkinliğinizde Neler İşlediniz? Püf Noktaları Nelerdir?

Pelin Uğur Akün: “MasterClass Etkinliğimizde iki gün Gastronomi Öğrencilerimizle birlikteydik. Temel eğitim olarak öncelikle ekşi mayalı ekmek ve sonrasında ekşi mayalı çavdar ekmeği yaptık. Hazırlama ve pişirme sürecini gerçekleştirdik. Gayet heyecan vericiydi. Kendi mayalarını kurmalarını öğrendiler. Bunların yanı sıra ekşi mayalı kurabiye yapımını da deneyimledikleri bir eğitim oldu.’’

İlgili Yazılar