Etkinlik, Gastronomi, Televizyon

İşi Mutfağından Öğrenmek

Acunmedya Akademi olarak bu hafta, TV8’in merakla takip edilen yarışması MasterChef Türkiye’nin stüdyosuna bir gezi düzenledik. Bu gezide, bir televizyon programının kamera arkası süreçlerini ve stüdyo ortamını da gözlemleme fırsatı bulduk. Ayrıca, TV8 ekibiyle tanışarak çekimler hakkında tüyolar aldık.


Stüdyo Rehberi

MasterChef Türkiye setine adım attığınız anda, modern ışıklar ve yarışmacıların yemek yapmak için kullandığı tezgahlar sizi karşılıyor. Tezgahların tam karşısında bulunan ve şeflerin tadım yaptığı bir jüri masası yer alıyor. Hemen yanında ise yarışmacıların gerekli alışverişleri yapmaları için minik bir market bulunuyor. Kendi küçük dünyası, bu yarışmayı daha da ilgi çekici hale getiriyor. MasterChef yarışmasını farklı kılan bir diğer özellik ise, program boyunca farklı mekanları kullanarak aynı zamanda bir meydan okumaya başlaması. Yarışmacılar, farklı şehirlerde, tatil bölgelerinde ve tarihi turistik mekanlarda yemekler hazırlayarak, gezilecek yerlerin lezzetlerini keşfediyor. Bu sayede MasterChef Türkiye yarışması, sadece bir yemek programı olmanın ötesinde, bir deneyim haline geliyor.

MasterChef ile İş Birliği

Şef ve Restoratör Somer Sivrioğlu: “Acunmedya Akademiyi stüdyomuzda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Acunmedya Akademi, uzun süredir işbirliği içinde olduğumuz bir kurum. Restoranımda gastronomi bölümünden stajyerler kabul ediyorum. Hem televizyon hem de mutfak tarafında Acunmedya Akademi ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Acunmedya TV8 Çalışanı Afşin Menkal: “Acunmedya Akademinin 3. dönem teknik prodüksiyon öğrencisiydim. Oradan mezun olduktan sonra Acunmedya TV8 ailesiyle çalışmaya başladım. Bütün hocalarıma teşekkür ederim. Şu anda Acunmedya Akademinin 8. dönem öğrencileri burada sorular sordular ve ben de bildiklerimi ilettim.”

İşin Yaratıcı Kısmı

İzlediğimiz görsel şölenin arkasında inanılmaz büyük bir prodüksiyon yatıyor. Yönetmeninden yapımcısına, kameramanından marangozuna kadar geniş bir ekip bu büyülü atmosferi bizlere sunuyor. Kamera arkasında oldukça yoğun bir çalışma temposu yaşanıyor. Her bölümde olduğu gibi prodüksiyon ekibi, işin en ince ayrıntılarını düşünüyor. TV8 teknik yönetmeni Mehmet Göksal’dan, çalışma sisteminden kamera sayısına, ses bölümünden, ışık bölümüne, kamera detaylarına, kurguya kadar gerekli bütün bilgileri öğrendik. Teknik ekip, kameraların ve ışık yönetiminin sorumluluğunu üstleniyor. Yarışmanın gerilimi arttıkça, stüdyodaki atmosfer de hızla değişiyor. Mutfakta yarışmacılar yaratıcılıklarını sergilerken, jüri üyeleri tüm detayları yakından takip ediyor. Stüdyoda bulunan kamera ve prodüksiyon ekipleri, yarışmanın izleyicilere tam anlamıyla aktarılmasını sağlıyor. Profesyonel teknoloji ve ekipmanlarla donatılan stüdyo, yüksek kalitede görüntü ve ses iletişimi sağlıyor. Bu sayede, izleyiciler evlerindeyken bile yarışmanın tüm ayrıntılarını yakalayabiliyor.

Bu eşsiz deneyimi bize sundukları için Acunmedya Akademi’ye ve tüm MasterChef ekibine teşekkür ediyoruz.”