Dijital, Etkinlik

YouTube Stratejileri ve İçerik Üretimi

Alanında lider olan Türkiye’nin en büyük markalarının yer aldığı marka platformumuzun değerli markası Sinerji Medya’nın, Executive Director’ı Feray Karakaya ile “YouTube Marketing” konulu Sinerji Medya Marka Sınıfı’nda buluştuk.

YouTube’un önemine dikkat çeken Karakaya, YouTube’un iş dünyasındaki rolü ve işletmeler için sunduğu fırsatları aktardı. Ayrıca, günümüzün dijital çağında, işletmelerin online platformlarda var olması ve etkin bir şekilde iletişim kurmasının artık kaçınılmaz bir gereklilik haline geldiğini belirtti.

Marka Bilinirliği ve İmaj Oluşturma

YouTube, işletmeler için marka bilinirliğini artırma ve imaj oluşturma konusunda güçlü bir araç olduğunu ifade eden Feray Karakaya, “YouTube’un geniş izleyici kitlesi ve etkileyici görsel-işitsel formatı, işletmelerin markalarını geniş kitlelere duyurmasını ve marka bilinirliğini artırmasını sağlıyor.

Özellikle YouTube’un interaktif doğası, izleyicilerin marka hakkında derinlemesine bilgi edinmelerine ve duygusal bağlar kurmalarına olanak tanıyor.

YouTube, dijital dünyanın kalbinde yatan devasa bir platformdur. İçerik üreticileri için hem yaratıcı bir oyun alanı hem de ciddi bir gelir kaynağı olabilir. Ancak başarılı olmak için doğru stratejiler ve içerik türleri çok önemlidir.”

YouTube Kategorileri ve İçerik Eksikliği

YouTube’un kategoriler bölümüne göz atarak hangi konularda içerik eksikliği olduğunu görebileceğimizi belirten Karakaya, “YouTube’da içerik üretmek, öncelikle bir lokasyondan ne kadar fazla içerik üreticisi varsa ona göre kategoriler oluşturup optimizasyonları desteklemekle başlar. Ancak bu süreçte istikrar önemlidir.

İçerik üretiminde istikrarın, kategori liderliğini sağlamada temel bir rolü vardır.

Yeni bir YouTube kanalına başladığınızda izlenme sayıları düşük olabilir ve bu durum moral bozukluğuna sebep olabilir. Ancak zamanla izlenme sayıları artabilir ve bir videonun patlamasıyla eski videoların izlenme oranları da artabilir.

Türkiye’deki YouTube’da playlistlerin ve yönlendirmelerin etkisi büyüktür. Bu nedenle dikkat etmek gerekir; çünkü bir video patladığında telif sorunu yaşanabilir.

YouTube’un dinamiklerini öğrenmek, farklı formatlar denemek ve sektörde her sene değişiklikler yapmak heyecan verici ve keyifli bir süreç olarak görülüyor. Dinamik bir platformda değişen isteklere cevap vermek ve trendleri yakalamak başarıyı getiriyor ve sürekli gelişme ve değişim fırsatları sunuyor.

Fashion alanında eksiklikler olduğunu fark ettim; kombin videoları dışında pek çok içerik yok. Bu durum, influencer veya lider olma şansınızı arttırıyor.

Başarıya ulaşınca rahatlık alanına takılmamak önemli; sürekli olarak içeriği geliştirmek ve farklı alanlara yönelmek gerekiyor.”

Podcast ve Dikey Video Formatları

YouTube’da çeşitliliğin arttırılabileceğini söyleyen Karakaya, podcast formatını düşünenler için destek sağlamak istediğini ifade etti.

“YouTube podcast alanı büyüyor ve önemli yatırımlar alıyor. Spotify’a podcast yükleyen kişiler şimdi aynı içerikleri YouTube podcastte de sunuyorlar. YouTube tarafından bu alana ciddi bir yatırım yapıldığını görüyoruz.

Daha öncesinde de YouTube, Shorts’un açılmasından önce Türkiye’deki partnerlerine dikey formatta içerikler üreteceğini ve hazır olmaları gerektiğini söyledi. Bu sayede, YouTube Shorts’un hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi sağlandı. Benzer bir şekilde, YouTube Podcast düşünenler için de ciddi fırsatlar sunuyor.”

Yapay Zeka Dil Desteği

“Geçmiş videoların farklı dillerde içeriklerine yatırım yapmak önemlidir. Bu, küresel bir izleyici kitlesiyle bağlantı kurmanın yanı sıra, YouTube’un yapay zeka özelliklerini kullanarak içeriği optimize etmek için de önemlidir.

Bu stratejiler, içerik üreticilerinin YouTube’da başarılı olmalarının önünü açar. Doğru stratejileri uygulayarak, içerik kalitesini artırarak ve izleyici kitlesini etkileyerek, yeni nesil YouTube stratejileriyle başarıya giden yolda önemli adımlar atabilirsiniz.”

Potansiyel İçerik Üreticileri ve İş Birlikleri

YouTube’daki trendleri ve popüler kanalları inceleyerek potansiyel içerik üreticilerini bulabileceğimizi ifade eden Karakaya, belirli konularda uzman olan kişi ya da şirketlerle iş birliği yapabileceğimize vurgu yaptı.

“YouTube, işletmelerin uzmanlık alanlarını göstermeleri ve sektördeki güncel gelişmeleri takipçileriyle paylaşmaları için mükemmel bir platformdur. İçerik kalitesini artırmanın yanı sıra yeni kitlelere ulaşma ve gelir artışı sağlama açısından da önemlidir.

Markalarla doğru iş birlikleri yaparak içerik üreticilerine fayda sağlayabilir ve gelir modeli çeşitliliği yaratabilirsiniz.

YouTube’a içerik üretmek için başvurduğumda, destek aramak ve iletişim kurmak için sık sık e-posta gönderdim. YouTube Creator Akademisi gibi kaynaklardan faydalanarak bu süreci yönettim.

Talk show ve video içeriği üretmeye başladım. Başlangıçta bu alanda rekabetin yoğun olmadığını gördüm. Ekip olarak çalışarak güçlü bir kanal oluşturduk ve iş birlikleriyle büyüdük. Başarıya ulaşınca rahatlık alanına takılmamak önemli; sürekli olarak içeriği geliştirmek ve farklı alanlara yönelmek gerekiyor.

Ayrıca stok videoların önemi büyük; minimum 3 bölümle işe başlayarak stresi azaltırsınız.”

Reklam Olanakları ve Gelir Metrikleri

YouTube’un sağladığı bir diğer önemli fırsatta reklam ve gelir olanaklarıdır.

“YouTube, işletmelere reklam geliri elde etmenin yanı sıra hedef kitleye daha fazla erişim sağlama imkanı sunuyor.

İşletmeler, YouTube’da videolarını yayınlayarak reklam geliri elde edebilirler ve hedef kitlelerine doğrudan ulaşabilirler. Ayrıca YouTube’un reklam seçenekleri ve analiz araçları, işletmelerin reklam stratejilerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur.

YouTube aynı zamanda işletmeler için etkileşim ve iletişim açısından da önemli bir platformdur. İşletmelerin izleyicileriyle doğrudan iletişim kurmaları ve onların geri bildirimlerini değerlendirmelerini sağlayarak müşteri ilişkilerini güçlendiriyor.”

Facebook mu, YouTube mu?

Karakaya, birçoğumuzun Facebook konusunda önyargılı olduğumuza dikkat çekti.

“Facebook, Türkiye’de para kazanma imkanını sunuyor ancak bu konuda genel olarak bilinirliği düşük. Birçok kişi bu fırsatı bilmiyor olabilir.

Kendi deneyimimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki; Facebook’un kazandırdığı gelirin azımsanmayacak kadar yüksek olduğunu gördüm. Hatta bazı formatlarımın geliri, YouTube’dan daha fazla Facebook’tan geliyor.

Mevcut videolarınız varsa, tüm platformlardan gelir elde etmek önemli. Özellikle, Facebook’un videoları takipçilerinizin farklı mecralarda da izlemesi için fırsat sunduğunu düşünüyorum”

YouTube’da Call to Action’ın Önemi

YouTube’da takipçi kazanmada Call to Action‘ın önemine dikkat çeken Karakaya, “Call to Action nedir, hayatımızda YouTube’da neden var ve bunun Instagram’da olmayışından bahsedebilirim.

Instagram’da içerik üretirken, örneğin Eurovision hakkında bir şeyler paylaşırsınız. İngiltere’nin katılımını yorumlar, performansı değerlendirirsiniz. Ancak sizi takip etmem için beni gerçekten etkilemeniz gerekir. İçeriğinizi görür, tüketirim ama takip etme isteği doğmaz. Çünkü Instagram’da bir Call to Action yoktur.

Sıfırdan bir sayfa büyütmek isteseydim, Call to Action yaratırdım. Mesela, animasyonlu bir yazı çıkarır, “Lütfen takip etmeyi unutma!” derdim. YouTube’da bunu nasıl yapıyoruz? End kartlarımızda abone ol butonları vardır, izleyiciyi yönlendiririz. Videoyu izlerken, “Abone olmayı unutmayın!” gibi.

Bir gün takipçi kazanamayacak duruma gelirsem, mutlaka bu tür bir işe başlarım. Çünkü Call to Action, insanları sürekli hatırlatmak için önemlidir. Instagram’da bu yok, bu yüzden geniş kitlelere ulaşmak zordur. Benim fikrime göre, bunun yaratılması çok önemlidir, çünkü çalışır.

Instagram analitiğine bakarsanız belki göremezsiniz, ama YouTube analitiğinde trafik kaynakları kısmı vardır, oradan nereden abone aldığınızı görebilirsiniz. Biz genelde kartlarımızdan çoğunlukla abone alırız, ayrıca videonun sonunda da abone ol dürtülerimiz gelir. Bu yüzden insanlara bunu hatırlatmak önemlidir.”

“YouTube’un sürekli olarak gelişen trendleri ve gelecek projeksiyonları büyük önem taşımaktadır. YouTube’un yeni özelliklerini ve algoritmalarını takip ederek içerik stratejilerini güncel tutabilirsiniz ve izleyici kitlesinin beklentilerine uygun içerikler üretebilirsiniz. Bu da işletmelerin rekabet güçlerini artırarak daha geniş bir kitleye ulaşmalarını sağlar.”

Feray Karakaya’ya bizimle paylaştığı değerli bilgiler için teşekkür ederiz.