Dijital, Etkinlik

Yapay Zekanın E-Ticarete Etkileri

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret çözüm sağlayıcılarından T-Soft’un; Fimarka CEO’su Mustafa Erol Çakan ile “Yapay Zeka ve E-Ticaret” konulu T-Soft Marka Sınıfı’nda buluştuk.

T-Soft Marka Sınıfı’nda; stratejik e-ticaret çözümlerinin aşamalarını, e-ticarette çoklu kanal iletişiminin önemini ve yapay zekanın e-ticaret sektörüne katkılarını konuştuk.

Yapay Zeka E-Ticaret Sektörünü Nasıl Değiştirdi?

Yapay zekanın, e-ticaret sektörünü kökten değiştirdiğini belirten Mustafa Erol Çakan, “Müşteri deneyimini geliştirmek, satışları artırmak ve işletme verimliliğini optimize etmek için yapay zekadan yararlanan e-ticaret firmalarının sayısı her geçen gün artmaya başladı.

Firmaların, yapay zekayı e-ticaret alanında sıklıkla kullandığı noktalara örnek verecek olursam; kişiselleştirilmiş ürün önerileri, özelleştirilmiş pazarlama kampanyaları, sohbet robotları ve sanal asistanlar, ürün ve görsel arama, fiyatlandırma ve stok yönetimi gibi özellikleri sayabilirim.

Yapay zekanın potansiyeli aslında çok daha geniş ve her geçen gün yeni uygulamalar ortaya çıkıyor. Örneğin, bazı firmalar yapay zekayı, ürün geliştirme ve tasarım aşamalarında da kullanmaya başladı.” diyerek stratejik bir e-ticaret sitesi yönetiminin, yapay zeka ile çok daha kolay hale geleceğini belirtti.

Yapay Zekanın Conversational Marketing’de Yükselişi

“Müşterilerle gerçek zamanlı iletişim kurmaya dayanan bir pazarlama stratejisi olan conversational marketing, yapay zeka ile yepyeni bir boyuta taşındı arkadaşlar.

Yapay zeka, müşterilerin satın alma geçmişlerini ve davranışlarını analiz ederek, sanal asistanlar sayesinde her müşteriye özel ürün ve hizmet önerileri sunabiliyor. Bu da müşteri memnuniyetini ve sadakatini önemli ölçüde artırıyor.

Aynı zamanda sadece kişiselleştirme için değil, müşteri hizmetlerini geliştirmek için de kullanılıyor. Yapay zeka destekli chatbot’lar, 7/24 müşteri desteği sağlayarak ve sık sorulan sorulara otomatik yanıtlar vererek müşteri memnuniyetini ve satışları artırıyor.” diyerek yapay zekanın sadece büyük firmalar için değil, her ölçekteki e-ticaret firması için kullanılabilecek bir teknoloji olduğunu söyledi.

E-Ticarette Çoklu Kanal İletişimi: Müşterilerinizle Her Yerde Buluşun!

Mustafa Erol Çakan ile e-ticarette çoklu kanal iletişiminin önemini ve işletmelere sağladığı faydaları konuştuk. Sohbetimiz sırasında Mustafa Bey, çoklu kanal iletişimiyle ilgili şu önemli noktaları vurguladı:

Müşterilerinizle Her Kanalda Bağlantıda Kalın:

“Çoklu kanal iletişimi; web sitesi, e-posta, sosyal medya, mobil uygulamalar, canlı sohbet ve telefon gibi çeşitli kanallar aracılığıyla müşterilerinizle bağlantı kurmanızı sağlar. Bu sayede, her müşterinin tercih ettiği kanalda iletişim kurabilmesine ve markanızla sorunsuz bir şekilde etkileşime girmesine imkan tanırsınız.

Hızlı ve Kolay İletişim Deneyimi Sunun:

Müşterilerinizin anında yanıt alabileceği ve sorunlarını hızlıca çözebilecekleri bir iletişim kanalı sunmak çok önemlidir. Çoklu kanal iletişimi ile müşterileriniz size diledikleri kanaldan ulaşabilir ve anında geri bildirim alabilirler. Bu da daha hızlı ve kolay bir iletişim deneyimi sağlayarak müşteri memnuniyetini artırır.

Müşteri Bağlılığı Oluşturun:

Düzenli ve tutarlı iletişim kurmak, müşterilerinizle güvene dayalı bir ilişki kurmanıza ve marka sadakati oluşturmanıza yardımcı olur. Farklı kanallarda müşterilerinizle etkileşime girmek, onların ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi anlamanızı ve bu doğrultuda ürün ve hizmetlerinizi geliştirmenizi sağlar.

Satışları Artırın:

Farklı kanallarda promosyonlar ve özel teklifler sunarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş mesajlar ve kampanyalar oluşturarak müşterilerinizin ilgisini çekebilir ve onları satın alma işlemi yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Müşteri Geri Bildirimlerini Toplayın:

Çoklu kanal iletişimi, müşterilerinizden geri bildirim toplamak için ideal bir platformdur. Farklı kanallardan gelen geri bildirimleri analiz ederek ürün ve hizmetlerinizde gerekli iyileştirmeleri yapabilir ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.”

Yapay Zeka Teknolojilerine Adapte Olun!

Mustafa Erol Çakan; e-ticaret alanında kullanabileceğimiz çeşitli yapay zeka teknolojilerini göstererek, bu teknolojilere adapte olan kişilerin sektörde öne çıkacağını belirtti.

Konuşmasını tamamlamadan önce bize önemli tavsiyelerde bulunan konuğumuz, “Yapay zeka trendlerini ve sektördeki gelişmeleri takip etmelisiniz. Rutin işlerinizi yapay zeka teknolojileri sayesinde otomatikleştirerek, geliştireceğiniz ürün veya hizmete daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Eğer e-ticaret sitesi kurmayı düşünüyorsanız, farklı yapay zeka araçlarını deneyimleyerek müşteri veri tabanınızı oluşturmalısınız. Bu sayede yapay zekayı optimize ederek işletmenizin verimliliğini artırabilirsiniz.”

Mustafa Erol Çakan’la gerçekleştirdiğimiz T-Soft Marka Sınıfı’nda; e-ticaretin her geçen gün değişen bir yapısı olduğunu, müşteri deneyimini artıracak yapay zeka araçlarını kullanmanın şirkete katkı sağladığını ve çoklu kanal iletişiminin e-ticaret sektöründe başarıyı getirdiğini öğrendik.

Mustafa Erol Çakan’a, bu verimli Marka Sınıfı için teşekkür ederiz.