Etkinlik, Televizyon

Televole’den Survivor’a Atılay Yılmaz ile MasterClass

Televizyon dünyasının perde arkası, her zaman merak uyandıran bir hikâye. Bu alandaki uzmanlardan biri olan TV8 İç Yapımlar Direktörü Atılay Yılmaz ile “TV Programlarının Hazırlanması ve Yayınlanma Aşaması” konulu bir MasterClass gerçekleştirdik. Yılmaz’ın deneyimlerinden yola çıkarak, televizyon programlarının hazırlık süreçlerini ve yayın aşamalarını kapsamlı şekilde ele aldık.

Televole programıyla televizyon dünyasına adım atan Yılmaz; Kanal D, Cine5, ATV, Show TV gibi birçok kanalda çalıştıktan sonra 2011’de ACUNMEDYA ailesine katılmış. Şu anda Acunmedya Akademi mezunlarının da içinde olduğu ekibiyle başarılı işlere imza atmaya devam ediyor.

Esnek ve Hızlı Karar Vermelisiniz

TV programlarının hazırlık sürecinin önemini vurgulayan Atılay Yılmaz, “Her şey bir fikirle başlar ancak bu bilginin izlenebilmesi için formatın belirlenmesinden stüdyo tasarımına kadar her aşama özelleştirilinceye kadar planlanmalı. Format seçimi, programın oluşturulması ve hedef kitleye uygun olması gerekir. Stüdyo ve dekor tasarımı, programın görsel düzeni belirlenmeli ve programın ruhu yansıtılmalı. İçerik ise, seyirci performansının devamlılığı ve sürekli olarak değişiklik gösterir.

Yayın öncesi son kontroller ve canlı yayın sırasındaki dinamikler, programın başarısında kritik rol oynar. Canlı yayında oluşabilecek sorunlar her zaman öngörülemez. O yüzden esnek ve hızlı karar verme yeteneği kazanmak gerekiyor.

Survivor Televizyon Dünyasının Şampiyonlar Ligi

Televizyon dünyası hem çok keyifli hem yorucudur. Sabah erken saatlerde başlayan koşturmaca gece geç saatlere kadar sürüyor. Her gün sabah 6’da çalışmaya başlayan ekip var mesela. Sabah kuşağının çekimini yapıp ertesi günü planlıyorlar, hazırlığını yapıyorlar. Bu sırada diğer ekip çekime giriyor. MasterChef programından örnek vereyim. Öğlen 13.30’da çekime başlanıyor, tek bölüm ise akşam 8-9 gibi işleri bitiyor. Eğer iki bölüm çekilecekse gece 2-3’e kadar sürüyor.

Survivor için televizyon dünyasının şampiyon ligi diyorum. Mesleğe devam edecek arkadaşlarımın Survivor gibi bir projede mutlaka çalışmasını tavsiye ederim. Yapım aşamasından Dominik’teki çekimlere kadar her aşaması ayrı bir heyecan ayrı bir deneyim.

Seyirci ile Etkileşim

TV8 İç Yapımlar Direktörü Atılay Yılmaz, “Seyirci ile iletişim, televizyon programlarının başarısında kritik bir rol oynar. Bu etkileşim, program içeriğinden sunum tarzına kadar pek çok öge içerir. Seyircinin geri dönüşleri, programın gidişatını olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Örneğin, bir konu veya segment seyirciden yoğun ilgi görüyorsa, bu içeriğin daha sık tekrarlanması veya genişletilmesi söz konusu olabilir. Aynı şekilde seyirci tepkileri, bir segmentin veya yaklaşımın yeniden değerlendirilmesini gerektirebilir. Seyircinin beğenisini kazanmak ve sürekli bir ilgi yaratmak, program sürekliliği için hayati öneme sahiptir.

TV8, seyirci tarafından eğlence kanalı olarak algılanıyor. Bu algı,dizi yayınlama konusunda bize bazı zorluklar yaşatıyor. Seyircinin kanalı eğlence odaklı olarak görmesi, drama ve hikaye ağırlıklı içeriklere ilgiyi azaltıyor. Bu yayınladığımız dizilerin izlenmediği anlamına gelmiyor. Aksine, izleniyor ve güzel geri dönüşler alıyoruz. Ocak ayında yayına girecek iki yarışma üzerine ekibimle çalışıyoruz. Aralık ayında çekimlere başlayacağız. Bunun yanında diziler de olacak elbette.

Teori ve Pratiğin Harmanlandığı Yer

Öğrencilerimizin merak ettiği tüm soruları cevaplayan Atılay Yılmaz, “Teori ve pratiği birleştirdiğiniz eğitim, sektörde başarının anahtarını sağlıyor.”

Televizyon dünyasının arkasında yatan emek ve ayrıntıları konuştuğumuz MasterClass’ta, izlediğimiz programlara daha farklı bir gözden bakmamızı sağladı.
Atılay Yılmaz’ın tavsiyeleri ve deneyimleri, televizyon sektörüne girmek isteyen herkes için değerli bir kaynak oldu.