Etkinlik, Televizyon

Post Prodüksiyon Süpervizörü Halil Çalık MasterClass’ta!

Post Prodüksiyon Süpervizörü Halil Çalık ile Burak Kanbir moderatörlüğünde “LED ekran teknolojisi ve uygulanma alanları” hakkında konuştuk.


Cem Yılmaz Yapımlarının Post Prodüksiyon Süpervizörü

Halil Çalık; Arif V 216, Ali Baba ve 7 Cüceler, Netfilix’te en çok izlenen yerli içerik Erşan Kuneri gibi başarılı yapımların Post Prodüksiyon Süpervizörüdür.

Yerli Yapımlarda Star Wars Teknolojisi

Halil Çalık: ‘’Orion EMN Stüdyosu da bu sistemi kullanacak. Bunun için yeni bir VP Stüdyosu kuruldu. Bu sayede yurt dışı prodüksiyonlarıyla aynı kalitede hizmet üretebileceğiz. Cem Yılmaz’ın son filmi Ayzek ile Bir Gece Projesi’nde 22 metre genişliğinde ve 5,5 metre yüksekliğinde olan 120 derece açıda LED ekran kullanıldı.

LED ekran teknolojisi, küçük ışıklardan büyük ve canlı ekranlar oluşturmak için kullanılan bir teknolojidir. Bu ekranlar, parlak ve renkli görüntüler sunar ve birçok farklı yerde kullanılır.

LED ekranlar, yeşil perde efektlerini gerçek zamanlı olarak yaratmanın bir yoludur. Arkasına yeşil bir yüzey yerleştirilir ve ardından istenen arka plan görüntüsü LED ekran üzerinde gösterilir. Ön planda bulunan kişiler veya nesneler yeşil perdeye yerleştirildiğinde, yeşil renk yerine arka plan görüntüsü yansıtılır. Böylece, gerçek zamanlı olarak entegre edilmiş bir arka plan efekti oluşturulur.

LED ekranlar ile reality scan, cam track, unreal engine ve uyumlu kamera modelleri; gerçekçi sanal ortamların oluşturulması, sahne arkası efektlerin geliştirilmesi ve interaktif deneyimlerin sunulması gibi birçok uygulama alanında önemli rol oynar.

Bu sistem; 1899, Mandalorian, Star Wars gibi globalde çok konuşulan yapımlarda başarılı bir şekilde kullanıldı.’’

Adeta Bir Diploma

Halil Çalık: ‘’Erşan Kuneri Netfilix’te yayınlandığı ilk ayda zirveye oturmuştu. Bu platform için ürettiğimiz yapımların renk spektrumunu, onların yüksek standartlarına uygun şekilde oluşturuyoruz. Filtrelerinden başarılı bir şekilde geçip sonuca ulaştığımızda adeta diploma almayı hak etmiş gibi hissediyoruz. Sıra Ayzek ile Bir Gece ve Erşan Kuneri 2’de.’’

İlgili Yazılar