Dijital, Etkinlik

Pazaryerlerinde Sınırları Aşmak

Alanında lider olan Türkiye’nin en büyük markalarının yer aldığı marka platformumuzda bu hafta, T-Soft E-Ticaret Çözümleri Marka Sınıfımızda; ELİDER’in Genel Sekreteri Levent Elmas ile “Pazaryerleri Yönetimi” konulu eğitimde bir araya geldik.

T-Soft Marka Sınıfı’nda; pazaryerlerinde satış stratejilerini ve bu stratejileri uygulamanın işletmeler için sağladığı faydaları öğrendik. Ayrıca, pazaryerlerindeki alıcıların davranışları hakkında daha derin bir anlayış kazanarak bu bilgileri müşteri deneyimini artırmada kullanabileceğimizi fark ettik.

Müşterilerinizi Kendi Markanıza Çekin!

Pazaryerleri, alıcılar ve satıcıların bir araya geldiği, genellikle çeşitli ürün ve hizmetlerin ticaretinin yapıldığı bir online platform veya fiziksel bir mekanı ifade eder. Pazaryerleri, farklı satıcıların ürünlerini aynı çatı altında toplayarak, alıcıların geniş bir ürün yelpazesi arasından seçim yapmalarına olanak tanır.

Türkiye’deki online pazaryerlerine dikkat çeken Elmas, “Bu tür platformlar, çeşitli kategorilerdeki ürünleri tek bir yerde bulmak isteyen alıcılar için kolaylık sağlıyor. Ayrıca, geniş ürün yelpazesi ve karşılaştırma imkanı, rekabetçi fiyatlar, kolay ve hızlı alışveriş, güvenli ödeme seçenekleri, iade ve değişim kolaylığı sayesinde her geçen yıl online platformları kullanan kişi sayısı artış gösteriyor.

Bu açıdan baktığımızda, Türkiye’deki pazaryerleri, müşterilere ulaşmak için en etkili kanallardan biri ve bizim gibi bu sektörde olanlar için vazgeçilmez bir veri kaynağı.”

Global Pazaryerleri: Sınırları Aşarak Küresel Bir İş Dünyası Oluşturmak

Global pazaryerleri, internet üzerinden dünyanın her yerinden alıcı ve satıcıları birbirine bağlayan çevrimiçi platformlardır. Bu platformlar, işletmelerin sınırları aşarak küresel bir müşteri kitlesi oluşturmalarını ve ürünlerini milyonlarca potansiyel müşteriye sunmalarını mümkün kılar.

“Farklı ülkelerden gelen alıcıları ve satıcıları bir araya getiren global pazaryerleri kültürel açıdan çeşitli bir ortam sunar. Global pazaryerleri, farklı para birimleri ve ödeme seçenekleri ile uyumlu altyapıları sayesinde uluslararası ticareti kolaylaştırır. Bu sayede, alıcılar kendi yerel para birimlerinde alışveriş yapabilir ve satıcılar ürünlerini global pazara sunabilirler.

Güvenli ödeme sistemleri, alıcı-satıcı değerlendirmeleri ve müşteri koruma politikaları gibi özelliklere odaklanan global pazaryerleri, güvenilir bir alışveriş deneyimi sunar. Bu sayede, hem alıcılar hem de satıcılar online alışverişlerde kendilerini güvende hissederler.

Uluslararası nakliye ve lojistik süreçlerini kolaylaştırmak için iş birliği yaptıkları lojistik firmaları ve kargo sağlayıcıları aracılığıyla, global pazaryerleri kapsamlı hizmetler sunarlar ve ürünler hızlı ve güvenli bir şekilde alıcıların adreslerine teslim edilir. Rekabet avantajları ve küresel pazarda genişleme fırsatları ile global pazaryerleri, işletmelerin büyümelerine olanak tanır. Küçük işletmeler ve girişimciler bile bu platformlar aracılığıyla düşük maliyetlerle uluslararası arenada rekabet edebilir ve ürünlerini global pazara sunabilirler.”

Başarılı bir Küresel Satış Stratejisi Nasıl Oluşturulur? 

E-ticaret sektöründe, dünya genelinde rekabetin arttığını ve pazaryerlerinde farklı politikalar izlemenin önem kazandığını söyleyen konuğumuz, “Başarılı bir küresel satış stratejisi oluşturmak, dikkatlice planlanmış ve sürekli olarak güncellenen bir süreç gerektirir. Pazar araştırması ve analitiği, bir işletmenin hedef kitlesini, pazar trendlerini ve rakiplerini anlamasına yardımcı olan bir dizi teknik ve metodolojiden oluşur.

Satış stratejisi oluştururken pazar araştırması yapmak hedef kitleyi anlama, pazar trendlerini belirleme, rakipleri değerlendirme, işletmenin performansını değerlendirme konularında büyük öneme sahiptir. Başarılı bir işletme, hem halihazırda pazarda olan ürünlerle uyumlu ürünler geliştirmeli hem de yenilikçi ürünler sunarak rakiplerinden öne geçmelidir.

Etkili dağıtım ve lojistik, ürünlerin üretim yerinden tüketicilere en hızlı, en güvenli ve en uygun maliyetli şekilde ulaştırılması sürecini ifade eder. Bu süreç, ürünlerin depolanması, taşınması, paketlenmesi ve dağıtılması gibi birçok aşamayı içerir.”

Pazaryerleri Alıcılar İçin Neden Bu Kadar Önemli?

“İnternetten satışa başlamak, geleneksel mağaza açmaktan çok daha kolay ve hızlıdır. Sadece bir e-ticaret platformuna üye olmak ve ürünleri yüklemek yeterlidir. İnternetten satış yapmak, fiziksel bir mağaza açmak ve işletmenin yüksek maliyetlerinden kaçınmak için avantajlıdır.

Kira, personel maaşları, dekorasyon gibi masraflar internet satışında oldukça düşüktür. Bu da kar marjını genişletir ve daha fazla kazanç elde etmek için fırsat yaratır. İnternet, ürünleri dünyanın her yerinden alıcılara sunma imkanı verir. Yurtdışı pazarlara açılarak satışları ve marka bilinirliğini global bir boyuta taşır.

Pazaryerleri, hem satıcı hem de alıcı için güvenli bir alışveriş ortamı sunar. Güvenlik sistemleri ve alıcı koruma programları sayesinde, dolandırıcılık ve sahtecilik gibi riskler en aza indirilir. Aynı zamanda, müşteriler, satın aldıkları ürünler hakkında yorum yapabilir ve puan verebilirler. Bu sayede ürünlerini kalitesi ve müşteri memnuniyeti hakkında şeffaf bir şekilde bilgi edinebilir.

Birçok pazaryeri platformu, kargo firmalarıyla anlaşarak indirimli gönderim imkanları sunar. Bu sayede lojistik masrafları azalır ve müşterilere daha uygun fiyatlar sunulur.”

Levent Elmas, etkili bir pazar analizi yapılarak sektöre adım atmanın büyük bir avantaj sağlayacağını belirterek konuşmasını tamamladı.

Levent Elmas ile gerçekleştirdiğimiz T-Soft Marka Sınıfı’nda; işletmelerin pazaryerlerinde başarılı olmak için uyguladıkları stratejileri ve bu stratejilerin nasıl sonuçlar doğurduğunu inceledik.

Levent Elmas’a, bu verimli Marka Sınıfı için teşekkür ederiz.