Dijital, Etkinlik

Murat Evgin: Müzik ve Sinema Üzerine

“Müzik ve sinema benim için meslekten öte, bir tutku. Bugün size bu iki alanın birbirini nasıl tamamladığını ve yaratıcılığın değerini anlatacağım.” diyerek söze başlayan Murat Evgin, müzik ve sinema dünyalarının iç içe geçtiği bir buluşmada öğrencilerle kendi kariyer yolculuğunu ve endüstrideki yaklaşık 30 yıllık tecrübelerini paylaştı.


Murat Evgin’in Kariyer Yolculuğu


Evgin, “Müzik kariyerime 1999’da başladım ve aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde sinema eğitimi almaya başladım. Sinema eğitimim, müzik prodüksiyonuna farklı bir bakış açısı getirdi. İlk albümümle tanınmaya başladıktan sonra, 18 yıl süren ‘Arka Sokaklar’ gibi popüler dizilere müzik yaparak Türkiye’de adımı duyurdum. ‘Popüler dizilerin ve reyting rekorları kıran programların müziklerini yaparak daha geniş bir kitleye ulaştım. Uluslararası alanda ise Netflix Amerika için yaptığım müziklerle kariyerimde yeni bir sayfa açıldı.”

Müziğin Prodüksiyondaki Rolü

“Prodüksiyon sürecinde, her karakter ve sahne için özel müzikler besteliyorum. Müzik, bir sahnenin duygusunu tamamen değiştirebilir. Bu yüzden, müzik yaparken teknik bilginin yanı sıra yaratıcılığın da önemli olduğuna inanıyorum. Ayrıca, hızlı tempolu prodüksiyon dünyasında esnek ve yenilikçi olmak çok önemli.”

Kariyer İçin İşbirliği

Kariyerini geliştirirken çevrelerindeki insanlarla iş birliğinin önemini vurgulayan Murat Evgin;  “Arkadaşlarınızla birlikte yaratıcı projeler üzerinde çalışmak yeni fırsatlar yaratabilir. Müzik endüstrisinde etkin bir ağ oluşturmanın ve kendini tanıtmak çok değerli. Kariyerim boyunca Ajda Pekkan, Tarkan, Sezen Aksu gibi Türk müziğinin önde gelen isimleriyle çalıştım ve her birinden ayrı ayrı aldığım ilham müzikal anlayışımı genişletti”

Murat Evgin` in gözüyle sanat

“Müzik ve sinema, kişisel ifade araçları olmanın ötesinde, toplumsal etki de yaratır. Bu sanat formları, kültürel ve estetik zenginlikler sunar ve insanların duygusal dünyasını genişletir. Bir sanatçı olarak, eserlerimin topluma katkısını düşünüyorum ve bu yönde hareket ediyorum.”

Murat Evgin’in bu MasterClass’ta, geniş müzik ve sanat kariyeri, teknik beceri ve yaratıcılığın yanı sıra, sektördeki önemli sanatçılarla olan etkileşimler üzerinden öğrencilere değerli bilgiler ve tavsiyeler verdi. Evgin, başarılı olmak için gereken stratejileri ve yaklaşık 30 yıllık deneyimlerini paylaşarak öğrencilere ilham kaynağı oldu.