Dijital, Etkinlik

Moda Fotoğrafçısı ve Yönetmen Koray Birand Talks’ta!

Moda fotoğrafçılığı konusunda akla gelen ilk isim Koray Birand’ı Talks Etkinliğimizde ağırladık. Birand; kariyer basamaklarını, mesleğinin tatmin edici yanlarını ve sektör deneyimini öğrencilerimiz ile paylaştı.


Koray Birand Kimdir?

Koray Birand: ‘’Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdim. Mezun olduktan sonra, kendi Hollywood’umuzu kurmaya çalıştık. Sinan Çetin ile tanışmamız sonrası Genç Sinemacılar Kuşağı’nın girişini yaptım. FONO Film’de Cemal Okan ile çalıştık. Ardından savunma sanayi alanında iş yapan birçok firmanın tanıtım filmlerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı belgesellerini ve Türkiye Tanıtım Projesi’ni çektim. Yönetmenlik kariyerimin yanında fotoğrafçılığa da çok ilgiliydim. Marie Claire Dergisi için bir çekim yaptım ve profesyonel fotoğraf kariyerim başlamış oldu.’’

Mesleğinizdeki Gözettiğiniz Hususlar Nelerdir?

Koray Birand: “Başarının en büyük sırrı çok çalışmaktır. Ofise ilk gelen ve son çıkan benim. Sürdürülebilir başarının temeli devamlı yeni şeyler öğrenmek.

Feminen, tavrı olan kadınları ve kalabalık castlı fotoğrafları çekmeyi çok seviyorum. İmza işlerim genellikle bu tarz fotoğraflar. Standart fotoğraflar çekmek hiç bana göre değil.

Fotoğraf çekerken kullanılan kamera değil; öğrenme hevesi, deneyim, birikim ve eğitim konuları önemlidir. Ben bazı dergi çekimlerini telefon kamerasıyla gerçekleştirdim, çok da beğenilen işler oldu.

Çekimlerde iyi bir model ve iyi bir prodüksiyon önemli ancak en kritik nokta iyi bir fikir. Yaratıcı bir fikri olmayan projeleri kabul etmiyorum.

Kapak fotoğrafı derginin vitrinidir. Bu fotoğrafları çekerken birçok değişken vardır ve kendi tercihlerinizden çok sizden istenenleri yapmak zorundasınızdır. Bu nedenle kapak fotoğrafı çekmekten hoşlanmıyorum. Çünkü benim fotoğrafım olmuyor.

Moda dünyasında yeni bakış açıları oluşması gerekiyor. Dijital moda ve dijital prodüksiyona yatırım yapıyorum. Gelecek dijitalde ve birçok markanın hazırladığı koleksiyonlarda şimdiden bunun sinyalleri veriliyor.”

Fotoğraf Konusunda İlerlemek İsteyenlere Tavsiyeniz Nedir?

Koray Birand: “İlham aldığınız sanatçıları kopyalayarak bir süre sonra o sanatçılar gibi düşünmeye başlarsınız. Böylece neyi sevip sevmediğinizi, neye yatkın olduğunuzu öğrenirsiniz. Bir noktadan sonra da kopyalayarak kendi stilinizi bulmaya başlarsınız. Kendi gelişiminiz için kopyalamaktan korkmayın. Stil deneme pratikleri sonucunda oluşan bir şey.”