Dijital, Etkinlik

Menajerlikte Kariyer Planlaması

Alanında lider olan Türkiye’nin en büyük markalarının yer aldığı marka platformumuzun değerli markası Sinerji Medya’nın Marketing Director & Manager’ı Eray Sarıgöl ile bir araya geldik.

Günümüzün iş dünyasında kariyer planlamasının, özellikle menajerlik gibi liderlik pozisyonlarında önemli bir başlık haline geldiğini belirten Sarıgöl, menajerlikte 360 derece düşünerek hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Strateji Odaklı Menajerlik

Menajerlikte kariyer planlaması yapmanın doğru stratejiler geliştirmekle mümkün olduğunu ifade eden Sarıgöl, “Menajerlik, kariyer planlamasının temel taşlarından biridir. Bu planı kusursuz bir şekilde yapmak, başarıya giden yolda önemli bir adımdır.

Sadece karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmek, gerçek bir menajerlik anlayışını yansıtmaz; bu daha çok asistanlık görevine benzer.

Menajerlik, kolay bir meslek değildir ve birçok beceri gerektirir. Bazen talentınızın yanında durmalı, bazen de önüne geçmelisiniz. Bu, 360 derece düşünerek hareket etmek anlamına gelir.

Menajerlik, sadece işleri yürütmek değil, aynı zamanda strateji geliştirmek demektir. Bu nedenle, bir menajerin başarılı olabilmesi için çok yönlü bir yaklaşımı benimsemesi önemlidir.”

Celebrity ve Influencer Segmentasyonu

Her celebrity’nin kendi segmentinin olduğunu ve projeleri bu doğrultuda değerlendirmemizin önemli olduğunu söyleyen Eray Sarıgöl, high celebrity, sammy celebrity gibi segmentlerde farklı stratejiler izlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Sammy celebrity veya high celebrity gibi farklı segmentler bulunur. Dizilerde orta karakterde gördüğümüz kişi ‘sammy’ iken ana kadroda yer alan kişi ‘celebrity’ ve başroldeki kişi ‘high celebrity’ olarak adlandırılabilir. Bu segmentasyon, her birinin kendine özgü bir hedef kitlesi ve işlevi olduğunu gösterir.

Projeleri değerlendirirken bu segmentasyonu dikkate almak önemlidir çünkü her biri farklı roller üstlenir. High celebrity daha çok tanıtım yüzü olarak kullanılırken dijital platformlardaki yüzler genellikle satış odaklıdır.

Influencer ise sosyal medya platformlarında aktif olarak içerik paylaşarak ve takipçileriyle doğrudan etkileşimde bulunarak tanınırlar. Genellikle belirli bir konuda insanlara ilham verir veya onlara dokunur; güzellik veya moda gibi.

Ancak celebrity dediğimiz kişi, genellikle toplumun tanıdığı ve geniş kitlelere hitap eden bir kişidir.”

Celebrity Yönetimi Nasıl Olmalı?

“Celebrity menajerliği yaparken öncelikle senaryo okuması yapabilmelisiniz ve celebrity’nin canlandıracağı karakterle uyumunu değerlendirmelisiniz.

Ayrıca, projenin hangi yapımcı ve hangi kanal tarafından yayınlanacağını bilmek de önemlidir. Projelerin yayınlandığı gün ve zaman da büyük önem taşır çünkü bu, projenin başarısını etkileyebilir. Tüm bu faktörleri harmanlayarak karar vermek gerekiyor.

Paranın önemi elbette büyük ancak sadece parası iyi diye her projeye girmemek gerekiyor. Projenin getirisi ve uzun vadeli değeri de göz önünde bulundurulmalı.

Çalıştığınız oyuncular da birer marka olduğu için kariyer planlaması yaparken stratejik düşünmek önemli. Yıllık plan ve bütçe yaparak projeleri değerlendirmek ve doğru stratejiler belirlemek gerekiyor.

Celebrity menajerliği doğaçlama öğrenebileceğiniz bir şey değil. Çalışma saatleri de oldukça esnek olabilir ve bazen uzun sürebilir. Ancak sözleşmelerde belirlenen kurallara göre hareket etmek önemli. Oyuncunun modunu ve zevklerini bilmek, onun için doğru projeleri seçmek ve gerektiğinde modunu yükseltmek veya düşürmek gerekebilir.

Kariyer planlamasında sadece yapım kısmı değil, reklam kısmı da önemlidir. Ajanslarla ortak algı operasyonları yaparak projenin tanıtımını yapmak ve entegrasyonları doğru bir şekilde yönetmek gerekiyor.

Sözleşmelerde reklam entegrasyonu gibi detaylar da belirlenir ve buna göre planlama yapılır.”

Marka İş Birliklerinde Dijital Platformların Etkisi

Dijital platformların hayatımıza girmesiyle birlikte, televizyon dünyasının dijitale kaydığını ve yeni yüzlerin oluştuğunu belirten Sarıgöl, marka iş birliklerini ve celebrity’nin konumlandırılmasını değiştirdiğini ifade etti.

“Dijitalleşmeyle birlikte tanıdığımız birçok ekran yüzü dijital platformlara taşındı ve yeni dijital yüzler ortaya çıktı. Bu dönemde kişi yönetmek kadar şirket yönetmek de zorlu bir süreç haline geldi. Doğru adımlarla ilerlemek, stratejik planlaması yapmak her iş için önemlidir.

Risk analizi yapmak, yapılacak ya da yapılmayacak işlerde ne kazanılacağını ve ne kaybedilebileceğini önceden görmek açısından kritiktir.

Formatların denkleri, içerikler ve kişisel özellikler gibi faktörler üzerinde odaklanarak planlar oluşturmalısınız. Beraber çalıştığınız kişiye yönelik özel etkinlikler düzenleyerek, seyircilere yönelik samimi dokunuşlar yapıp, programlarınızı daha sevimli hale getirebilirsiniz.

Kanalınızın dinamiklerine ve hedef kitlesine uygun içerikler üretip markalarla iş birlikleri yapmak da önemlidir. Bu süreçte reklam ajanslarını takip etmeli, hangi platformda reklam verildiğini bilmeli ve buna göre bütçe planlaması yapmalısınız.

Marka yönetimi veya içerik üretimi gibi alanlarda çalışıyorsanız, sektördeki diğer oyuncuları araştırmak ve öğrenmek önemlidir. Kiminle çalıştığınız da çok önemlidir. Sinerjiyi sağlamak, iş arkadaşlarınızla veya yönettiğiniz influencer ve celebrity’lerle uyum içinde çalışmak değerlidir.”

Profesyonel Kimlik İçin LinkedIn

LinkedIn’ın iş dünyasında kendimizi göstermek ve bağlantılarımızı genişletmek için güçlü bir araç olduğunu vurgulayan Sarıgöl, “LinkedIn, iş dünyasında önemli bir yer tutar. İş bağlantıları kurarak fırsatları yakalayabilir ve kariyerinizde ilerlemek için önemli adımlar atabilirsiniz.

Geçmiş deneyimleriniz, yetenekleriniz, başarılarınız ve iş ağınızı genişletmek için sunduğunuz değerleri açıkça gösterebilirsiniz. LinkedIn aynı zamanda profesyonel kimliğinizi inşa ettiğiniz bir platformdur”

Sosyal Medyanın Doğru Kullanımı

Sosyal medyanın doğru kullanımının önemine de değinen Sarıgöl, doğru kullanıldığında sosyal medyanın insanlara faydalı olabileceğini ancak kişisel hedeflerle kullanıldığında zarar verebileceğini belirtti.

Bu nedenle, sosyal medyanın bilinçli bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı.

Kariyer planlaması, menajerlik stratejileri, celebrity ve ınfluencer yönetimi, dijital platformların etkisi, marka iş birlikleri ve sosyal medya kullanımı gibi konularda bizlere sunduğu değerli bilgiler için Eray Sarıgöl’e teşekkür ederiz.