Dijital, Etkinlik

Medyanın Dönüşümü ve Stratejik Liderlik

Alanında lider olan Türkiye’nin en büyük markalarının yer aldığı marka platformumuzun değerli markası Sinerji Medya Kurucu Ortağı Emre Büyüksoy ile “Stratejik Liderlik ve Ekip Çalışması” konulu Sinerji Marka Sınıfı’nda bir araya geldik.

Televizyon ve dijital medyanın dönüşümünü, stratejik liderlik özelliklerini, fikirleri hayata geçirme ve geliştirme süreçlerini konuştuk.

Televizyonun Geleceği ve Dijital Dünyanın Dönüşümü

Televizyonun niş bir alana kadar bitmeyeceğini ve dönüşerek varlığını sürdüreceği gibi farklı düşünenlerin olduğunu belirten Emre Büyüksoy, “Ben televizyonun bitmeyeceğini ancak dönüşerek varlığını sürdüreceğini düşünüyorum.

Hala birçok içerik televizyonda izleniyor ve dijital mecralarda alternatif olarak yerini almış durumda. Her seferinde yeni içeriklerle dolu bir televizyon dünyasına adım atıyoruz aslında.

Eskiden herkesin izlediği belirli programlar vardı ve bu programlar sonrasında sohbetler oluşurdu. Şimdi herkes farklı içeriklere erişebiliyor ve bu ortak paydaları zorluyor. Örneğin, Oğuzhan Uğur’un programını izleyip ertesi gün sohbet etmek istiyorsunuz ama diğer arkadaşlar izlememişse sohbet tıkanıyor. Bu durumlar, toplumsal bilincimizi ve ortak paydalarımızı bozuyor.

Dijital platformların yükselişiyle birlikte içerik üretimi de hızla değişiyor. Maliyeti düşük olan içerikler kolayca üretilebiliyor ve gençlerin yeni ve taze içeriklere olan talebi artıyor. İş birliği ve yenilikçilik de bu süreçte çok önemli. Artık büyük yapımcılık anlayışı yerini daha çevik ve yenilikçi üretim süreçlerine bırakıyor.”

“Yenilikçi Düşüncelere İhtiyacımız Var”

Yenilikçi isimlere ve içeriklere ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Büyüksoy, “Fikir alışverişi konusunda herhangi bir kaygınız olmasın. Dışarıdan gelen, bize ilham verecek veya fikir alabileceğimiz herhangi bir öneriye açığız.

Eğer bir işe gönül verebileceğinizi ve uykusuz kalabileceğinizi düşünüyorsanız, birlikte çalışmamızda hiçbir problem yok. Herkes burada oldukça yetenekli ve inanılmaz fikirlerle dolu.

Projelerimizde sosyal medyada yüzbinlerce takipçisi olan veya olmayan herkesle çalışıyoruz. Bizim için önemli olan, hayal ettiğimiz yere gitme isteğimize eşlik edebilecek kişilerle çalışmak.

Eğer aklınıza gelen bir fikri not alır ve adım adım hayata geçirmeye başlarsanız, farkı göreceksiniz çünkü herkesin benzer şekilde yaratıcı projeleri var.”

Influencer’dan Celebrity’e: Doğru Geçiş Yapmanın Önemi!

Influencer kavramının son altı yedi yılda oldukça popüler hale geldiğini ifade eden Büyüksoy, dijital platformlarda sürekli bir varlık olmanın önemli olduğunu belirtti.

“Influencer’lık ile celebrity olma arasındaki geçişin hızlı ve zorlu olduğunu söylemek mümkün. Bu süreci başarıyla geçenler elbette var ancak bu genellikle doğru konumlandırma ve uzun vadeli bir planlama gerektirir. Özellikle, bazı influencer’ların sadece bu rolde kalması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, makyaj videolarıyla tanınan bir kişinin birden talk show yapmaya başlaması yerine bu süreci adım adım ilerletmesi daha mantıklı olabilir.

Ayrıca influencer’lık gibi net bir meslek tanımı olmayan bir alanda çalışırken, birden fazla alanda uzmanlaşmanın ve geniş bir bilgi yelpazesi edinmenin gerekliliğini vurgulamak istiyorum.”

“Farklı Uzmanlık Alanlarına Sahip Olun”

Herkesin sadece tek bir alanda uzmanlaşmasının eskiden olduğu gibi geçerli olmadığını ifade eden Büyüksoy, “Günümüzde, herkesin kendi alanında derinlemesine uzman olması gerekliliği, değişen iş dünyası ve teknolojik gelişmelerle birlikte artık geride kaldı. Birkaç alanda uzman olan ve farklı alanlarda bilgi sahibi olan kişilerin öne çıktığı bir döneme girdik.

Sadece bir dil öğrenmek veya tek bir mesleği öğrenmek yerine farklı alanlarda uzmanlaşmanın ve destekleyici bilgiler edinmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Çok yönlü yetkinliklere sahip olan ve farklı alanlarda bilgi birikimine sahip olan bireylerin öne çıktığı bir döneme girdik. Bu yeni çağda, yalnızca tek bir alanda değil, birkaç alanda uzmanlaşan kişiler, iş dünyasında ve toplumda önemli bir avantaj elde ediyorlar.

Mesleki öncelik, artık dilden ve akademik dereceden ziyade çok yönlü bir uzmanlık ve bilgi birikimi üzerine odaklanmaya doğru kayıyor.

Multidisipliner ilgi alanları ve yetkinliklerinizi ön plana çıkarın.”

Uygulamalı Stratejik Liderlik ve Ekip Çalışmasının Önemi!

Stratejik liderlik ve ekip çalışması konularında deneyimler edindiğimiz eğitimde, bu deneyimleri Emre Büyüksoy ile uygulamalı olarak gerçekleştirdik ve çok keyif aldık.

Akademi öğrencileri olarak, daha önce birçok kez aynı ortamda buluşmuş olmamıza rağmen birbirimizi tam olarak tanımadığımızı fark ettik. Bu süreçte farklı ekipler oluşturduk ve liderler belirledik. Bu deneyim, nasıl karar alabileceğimizi ve toplum karşısında nasıl hareket edebileceğimizi görmemizi sağladı.

Liderlik kavramı üzerine derinlemesine bir bakış açısı kazandık. Lider olmanın, sessiz kaldığınız noktalarda dahi karar almanın ve aktif bir şekilde hareket etmenin önemini fark ettik. Paylaşımcı liderlik, vizyoner liderlik, hümanist liderlik, karizmatik liderlik ve girişimci liderlik gibi çeşitli liderlik modellerini deneyimleme şansı bulduk.

“Liderlik sürekli bir değişim ve gelişim gerektirir.” diyen Büyüksoy, dijital dünyanın koşullarına uyum sağlamamız gereken çağımızda stratejik liderlik ve ekip çalışmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguladı.

Bu deneyimden aldığımız bilgi ve tecrübeyi iş hayatımızda da başarıyla uygulamayı hedeflerken bizlere böyle bir deneyim yaşatan Emre Büyüksoy’a teşekkür ederiz.