Dijital, Etkinlik

Hatem Sipahi ile MasterClass: Hem Öğrendik Hem Uyguladık

Fotoğraf çekerken özellikle dikkat edeceğimiz birkaç unsur, bizi eşsiz karelere ulaştırabilir. Fotoğrafta kendi imzamızı oluşturmak ise zannedildiği kadar karmaşık değil.

Fotoğraf Sanatçısı Hatem Sipahi, MasterClass’ında temel fotoğrafçılık terimlerini öğretmenin yanı sıra çekim deneyimlerini de paylaştı. Öğrencilerimiz edindikleri bilgileri, Hatem Sipahi rehberliğinde sıcağı sıcağına uygulayarak pekiştirme şansı buldu.

Fotoğraf sanatının büyülü serüvenine böylece bir adım daha atan öğrencilerimiz, becerilerini üst seviyelere taşımanın kapılarını araladı.

Fotoğraf Tutkunlarının Başlangıç Sorusu: “Hangi Makine?”

Öğrencilerden ve çevresinden “Hangi makineyi satın almalıyım?” sorusunu sıklıkla duyduğunu paylaşan Hatem Sipahi, fotoğraf makinesi ya da kamera almayı düşünen ama zihninde birçok yanıtsız soru dönen öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Hatem Sipahi: İyi ekipman kullanımı, elbette iyi fotoğraflar oluşturur. Bu sorunun kesin bir cevabı yok, çünkü tercih etmeniz gereken makine; bütçenize, ihtiyaçlarınıza ve kullanım amacınıza bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle temelde bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı belirleyip ardından güncel modelleri inceleme sürecine başlamanız önemlidir.

Öncelikle makineyi kullanım amacınıza karar vermelisiniz. Ardından özelliklerini incelemelisiniz. Teknolojik olarak en gelişmiş güncel ürünleri inceleyebilirsiniz. Ardından, farklı markaların muadil ürünlerini karşılaştırabilirsiniz.

Bütçenize ve kullanım amacınıza en uygun makine sizin için iyi bir tercih olacaktır. Kullanım kılavuzu okumak da işinize çok yarayacağı için kutunun içine koyup bir köşeye atmamalısınız.

Fotoğraf Sanatının 5 Atlısı

Görsel değeri yüksek fotoğraflar çekmenin 5 kilit unsura bağlı olduğunu vurgulayan Hatem Sipahi, bu incelikleri öğrencilerimizle paylaştı.

Hatem Sipahi: Fotoğrafçılık, kişisel yorumların etkisiyle sanata dönüşen bir sektör. Bu sebeple trafik kuralları gibi keskin normları yok. Çekim anında genel geçer kurallar olabilir, ancak işin sanatsal boyutunda tek doğru olmayacak.

Büyüleyici fotoğraflar yakalamak için tamamlamamız gereken 5 maddeye ihtiyacımız var: “Işık, Ekipman, Kompozisyon, Hikaye Anlatımı ve Etki” Bu beş unsurun da doğru biçimde uygulandığı bir fotoğrafın iyi fotoğraf olmama ihtimali çok düşüktür.

Deklanşörden Önce Son Çıkış

Öğrencilere, bugüne kadar karşılaştıkları fotoğraflar arasında en akılda kalan fotoğrafın hangisi olduğu sorusunu yönelten Hatem Sipahi, fotoğrafçılıkta hikayenin öneminden bahsetti.

Hatem Sipahi: İyi bir stüdyo fotoğrafçısının temel öğesi ışıktır. İyi bir belgesel fotoğrafçısı ise etki unsurunu tamamlamadan başarılı fotoğrafa ulaşamaz. Steve McCurry’nin Afgan Kızı fotoğrafını bilirsiniz. Bu fotoğrafın akılda kalıcılığının en önemli sebebi, ardındaki hikayeyi yansıtmasıdır. Bu nedenle, bir reklam fotoğrafı çektiğimizde bile fotoğrafın hikayesini izleyiciye yansıtmamız gerekir.

3-2-1 Flaş!

Öğrenmenin en iyi yollarından birinin araştırmak olduğunu söyleyen Hatem Sipahi, duyulan bilgilerin akılda kalma oranıyla araştırılarak öğrenilen bilgilerin kalıcılığının farklı olduğuna değindi. Pratik yapmanın öğrenilen bilgilerin kalıcılığı konusunda en büyük faktör olduğunu belirten Sipahi; öğrencilerimizle birlikte ışığın, pozlamanın, kompozisyonun doğru kurgulandığı fotoğraflar çekti.

Hatem Sipahi: Doğa, fotoğraf çekiminde esin kaynağımızdır. Bir nesne, bir grup insan, manzara neyin fotoğrafını çekersek çekelim doğadan ilham aldığımızı unutmamalıyız. Doğru ışığı yakalamanın püf noktası da doğayı izlemektir. Güneş ışınlarının hangi saatlerde hangi açıyla düştüğünü düşünmek bile ışığı doğru kullanmamızı sağlayabilir.

Adım Adım Sanat

Hatem Sipahi rehberliğindeki bu MasterClass deneyimi, öğrencilerimize fotoğraf sanatına adım atma konusunda ilham oldu. Öğrencilerimiz; ışık, ekipman, kompozisyon, hikaye anlatımı ve etki gibi temel unsurları anlayarak uygulayan herkesin, kendi imzasını taşıyan büyüleyici fotoğraflar çekmeye bir adım daha yaklaşabileceğini keşfetti.

İlgili Yazılar