Etkinlik, Televizyon

Gazete Magazin’in Kurucusu ve Yapımcı Eylem İpek Şafak Talks’ta!

Sosyal medya magazinciliğinin Türkiye’deki ilk isimi Eylem İpek Şafak ile Talks’ta “gazetecilik ve etik değerler” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.


Kariyer Yolculuğunuz Nasıl İlerledi?

Eylem İpek Şafak: “Yeditepe Üniversitesi’nde Sanat Yönetmenliği okudum. Aynı zamanda da çalışıyordum. İlk işim NTV’de yayınlanan, Gece Gündüz Programı oldu. Orada Yekta Kopan ile çalıştım. Stajyer olarak başlamıştım. Show TV’de Gülben Ergen’in ve sonra da Kanal D’de Zuhal Topal’ın programında çalıştım.

Sosyal medya bu kadar gelişmeden önce gazete okumayı çok severdim. Instagram yeni çıktığında, insanların kafalarını dağıtabilecekleri bir sayfa açmak istedim. O dönemde benim yaptığımı yapan kimse yoktu. Çıkan haberleri ve gazete küpürlerini paylaşıyordum. Yavaş yavaş takipçi sayım artmaya başladı ve üç günde yüz bin takipçi geldi sayfama. Gazete Magazin bu şekilde oluştu.

Gazete Magazin’deki yazılarım sayesinde Rıfat Ababay ile tanıştım. Böylelikle, Posta Gazetesi’nde Benden Duymuş Olmayın adlı köşe yazılarıma başladım. Kariyerim ilerlerken yolum Acun Ilıcalı ile kesişti ve Gazete Magazin’i TV8’e taşıyarak yapımcılığını üstlendim.

Yaptığım işlerin arasında kendimi en çok yazarken mutlu hissettim. Ancak, küçüklüğümden beri hayalim dizi ve film yapımcısı olmak. Medyada var olmak için doğmuşum.

Kendimde gördüğüm en büyük özellik, işi verilmeden getiriyor oluşumdu. Devamlı kiminle röportaj yapabileceğimi, nereden haber çıkarabileceğimi ya da nasıl içerik oluşturabileceğimi araştırıyordum. Küçük yaşlardan itibaren iş hayatına atıldığım için kendimi çok geliştirdim.’’

eylem ipek safak
Dijital Dünyanın Gelişmesi Gazeteciliği Etkiledi Mi?

Eylem İpek Şafak: “Benim işim zaten dijital. Haber sosyal medyada çok hızlı yayılıyor. Dijitalde okuyoruz ve ertesi gün gazetede gördüğümüzde bizim için çoktan eskimiş oluyor. Tabii bu durum gazete tirajlarını olumsuz yönde etkiliyor.

Dijital daha gerçek. Bununla birlikte gazetede haber çıkarken defalarca son dakika değişiklikleri olabilir. Ancak sosyal medyada girdiği gibi yayılıyor. Sonrasında değişse de hiçbir önemi yok. Bu yüzden dijital dünyanın gücü tartışılmaz.’’

“Gazetecilikte Etik” Kavramı Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

Eylem İpek Şafak: “İnsanların özel hayatlarının derinlerine girmeyi sevmiyorum. Özellikle çocuk haberlerine karşı çok hassasım. Kişilerden izin almadan çocukları hakkında haber yapmam.

Muhabir arkadaşlarıma karşı saygısızlık yapılmasından hiç hoşlanmıyorum. Benimle çalışsın çalışmasın, bir haber yayınlandığında isimlerine yer veririm çünkü emekçiler. Herkesin de onlara karşı saygılı olmasını isterim.’’

Öğrencilerimize Tavsiyeleriniz Neler?

Eylem İpek Şafak: “Çalışırken hiçbir işten kaçınmamak gerekir. Hayallerinizin peşinden gidin. Birçok olumsuzlukla karşılaşabilirsiniz ancak gardınızı hiç düşürmeyin. Her zaman olumlu düşünmeye devam edin. Bir de kazandığımı paylaşmayı çok severim. Ne kadar verirsen o kadar gelir. Bu nedenle size de tavsiyem insanlarla kazancınızı paylaşın.

Ayrıca ekibime, öğrencilerinizi dahil etmeyi çok isterim. CV’lerinizi bekliyoruz.’’