Dijital, Etkinlik, Televizyon

Dijital Platformlarda Prodüksiyon Süreçleri ve BaBala TV

BaBala TV Prodüksiyon Amiri Serhat Aydın ile “Dijital Platformda Yapım ve Prodüksiyon Süreçleri” MasterClass’ı gerçekleştirdik. Geleneksel TV üretimlerinden farklı olarak dijital platformlarda içerik üretiminin nasıl yapıldığını keşfettik.

Dijital platformlar için içerik üretirken dikkate alınması gereken stratejik yaklaşımları öğrendik. Hedef kitle belirleme ve kaynak yönetimi konularında edindiğimiz bilgiler, kariyer yolculuğumuzda bize büyük bir avantaj sağlayacak.

Aydın’ın örneklerle zenginleştirdiği sunumu, dijitalde prodüksiyon süreçlerine dair ufkumuzu genişletti.

İlham Verici Kariyer Yolu

Kariyer hayatında fedakarlık gösterip bu yolu seçen Serhat Aydın, “Organizatör olarak başladığım iş hayatımda birçok konser ve festival düzenledim. Daha sonra dijital medya ajansımı kurarak sanatçıların dijital medya çalışmalarını yürüttüm. Organizasyonlar yaparken Babala TV ile tanıştım ve kariyerime hem burada hem de müzik dünyasında devam ediyorum.”

Sektörde İletişim Becerisinin Önemi

Serhat Aydın, iş dünyasındaki başarının anahtarlarını bizimle paylaştı. “İş hayatınızda iletişim becerilerinize, bağınızın işlevine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Sahada bulunmak ve farklı departmanlarda tecrübe edinmek, işinizi ilerletmenizde büyük bir fark yaratıyor.” diyerek bize tavsiyelerde bulundu.

Menajerlikte Yükseliş

Menajer olarak yükselirken çevrenin ve yaratıcılığın etkisinden bahsetti. “Menejerlikte yükselmek tamamen çevreyle yakın ilişkili bir durumdur. Özellikle genç yeteneklerin, sanatçıların bulunmuş olduğu bir ortama girdiğimiz zaman ister istemez ilerliyorsunuz. Süreç sizi ona göre ilerletiyor ve işin içinde bulunup pr, pazarlama, müzik ve prodüksiyonun içinde oluyorsunuz sonra çevreden talepler gelmeye başlıyor. Doğal olarak genç yeteneklerin yeni projelerini alıp ön planda görüp parlatmak isteriz.”

BaBala TV

“Günümüzde birçok TV kanalı ve prodüksiyon şirketi, içeriklerini dijital platformlarda da sunuyor ve sosyal medya üzerinden izleyiciyle etkileşim kuruyor. Bu etkileşim, içeriklerin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlıyor.

Babala TV’nin popüler programlarından biri olan “Mevzular Açık Mikrofon” talks show formatında bir program. Programda, siyasetten sanata, spordan güncel olaylara kadar geniş bir yelpazede konuları ele alıyoruz. Programda yer alan konuklar genellikle güncel ve popüler isimlerden oluşuyor ve programda interaktif bir format benimsiyoruz.
Programlarımızın televizyondan daha çok dijital platformlarda izlenmesi, içerik stratejimizin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.”

BaBala TV Staj Programı

Bu MasterClass’ta, dijital prodüksiyon alanında başarılı olmak için gereken bilgi ve becerileri öğrenme fırsatı bulduk. Aynı zamanda Serhat Aydın, BaBala TV olarak Acunmedya Akademi öğrencilerine sundukları staj fırsatlarından bahsetti. Önceki dönem BaBala TV’de staj yapan akademi öğrencilerinden memnuniyetini dile getirdi. Akademi’de aldığımız eğitimin bizi sektöre hazır hale getirdiğini ve bu yüzden şanslı olduğumuzu söyledi.