Dijital, Etkinlik

Başarı Yolculuğunda Başlamak mı, Sürdürebilmek mi?

Dijital dünyada dosya transferi alanın liderlerinden biri olan SendGB Kurucu Ortağı Uğur Çakır ile “SendGB Hikayesi: Başlamak mı, Sürdürebilmek mi?” konulu MasterClass’ta buluştuk.

SendGB’nin kullanıcı odaklı yaklaşımı, teknolojik üstünlüğü ve sürekli gelişen hizmetleriyle alanında öncü bir firma olduğunu belirten Çakır, başarının yalnızca işin başlatılmasıyla değil, sürekli olarak geliştirilmesi ve büyütülmesiyle elde edileceğine vurgu yaptı.

Dosya Transfer Alanında Sektörün Öncülerinden: SendGB

SendGB’nin başarısının temelinde bütün zorluklara rağmen vazgeçmemek olduğunu belirten Uğur Çakır, “SendGB bizim için sadece bir dosya transfer uygulaması değil, bizim dijital alanda var olma sürecimiz.

Bizim bugün dünya çapında bir yerimiz var. Kullanıcılarımız dünyanın birçok ülkesinden geliyor ve yaklaşık günlük 100.000 tekil kullanıcımız bulunuyor. 5 GB’a kadar dosya transferi gerçekleştiriyoruz ve 50 milyon dosyanın transferini sağlıyoruz.

İspanya, Şili ve Meksika gibi ülkelerden oldukça talep gören bir firmayız. Yakında Amerika pazarında büyümek için adımlar atacağız.”

Kullanıcı Odaklı Yaklaşım

“En önemli getirimiz bir işe başlayıp sürdürebilmek ve sabırlı olmaktı. Başarı, ekonomi olarak çok fazla para kazanmaksa biz o sınıfta değiliz” diyen Çakır, kullanıcı odaklı çalışma modeline sahip olduklarını belirtti.

“SendGB’nin başarısının temelinde, kullanıcıların ihtiyaçlarını anlama ve bu ihtiyaçlara yönelik çözümler sunma stratejisi yatmaktadır. Platform, kullanıcıların büyük dosyaları hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde paylaşmalarını sağlayarak, kullanıcı deneyimini maksimize etmektedir. Kullanıcı geri bildirimleri sürekli olarak dikkate alınmakta ve platformun gelişimi bu geri bildirimlere dayalı olarak şekillendirilmektedir.”

Yapay Zeka Destekli Veri Güvenliği

SendGB’nin teknolojiye olan yatırımlarıyla öne çıktığını belirten Çakır, veri şifreleme ve yapay zeka destekli güvenlik önlemleri ile güçlü ve güvenli altyapısı olduklarına dikkat çekti.

“Dosyaları Fransa’da üç farklı merkezde saklıyoruz. Kullanıcı size para ödüyor, size güveniyor ve bir dosyasını gönderiyor. Bu kullanıcılar arasında Türkiye’deki siyasi partiler, devlet kurumları, medya kuruluşları, dijital reklam ajansları, büyük prodüksiyonlar ve dizi yapımcıları var. Biz bu emanet edilen verileri çok iyi korumak zorundayız. Bu bile başlı başına bir sorumluluk ve çok büyük bir iş.

Bir şeye başlamak ve sadece yapacağını söylemek kolay değil. Herkes yapabilir. Bu kampüsteki insanlar da yapabilir. Buna itirazımız yok ama bunca senede Türkiye’de bu işe başlayan insanlar oldu; reklam verdiler, tanıtım yaptılar ama gerisi gelmedi. Çünkü iş sadece basit bir dosya transferi değil; iş, bir şeyi takip etmek, bir şeyin arkasından gitmek ve gerçekten onu istemekle alakalı.”

İnovasyon ve Sürekli Gelişim

Reklam verme konusunda başlangıçta zorluklar yaşadıklarını ve paralarını boşa harcadıklarını belirten Çakır, edindikleri deneyimlerle artık daha doğru reklam verdiklerini söyledi.

“Yazılım, donanım, sunucu yönetimi gibi alanlarda bilgimiz olsa da dijital pazarlama konusunda tecrübemiz yoktu. Bu nedenle, reklam vermeye ve SEO’yu iyileştirmeye ihtiyacımız vardı. Bu süreçte, birçok zorluğa rağmen adım adım öğrenmeye başladık ve bugün birçok alanda tecrübeye sahibiz.

Ayrıca, müşteri destek ve telif hakkı sorunları gibi konularda da deneyim kazandık. Özellikle müşteri taleplerini doğru bir şekilde yönetmek ve yasal konuları çözmek için sürekli olarak öğrenmeye ve gelişmeye devam ediyoruz.

Tüm bu deneyimler bize, dijital işlerde başarılı olmanın sadece teknik bilgi değil, aynı zamanda pazarlama, müşteri ilişkileri ve yasal konularda da uzmanlık gerektirdiğini gösterdi. Bu nedenle, sürekli olarak kendimizi geliştirmeye ve yeni şeyler öğrenmeye odaklanıyoruz.”

“Mükemmel Olma Gibi Bir Kaygımız Yok”

Dosya transferi alanında mükemmel olma kaygısı taşımadıklarını söyleyen Çakır, “Biz en iyisi olmak için çaba gösteriyoruz ama mükemmel olduğumuzu iddia etmiyoruz.

Bizim amacımız, işimizi layıkıyla yapabilmekti ve bugün geldiğimiz noktada bunu başardığımızı düşünüyoruz.”

SendGB’den Akademi Öğrencilerine Üyelik

Çakır, Akademi öğrencileri olarak bizlere bir yıllık üyelik hediye ettiklerinin müjdesini verdi.

Yola çıktıkları günden bugüne yakaladıkları ve kaçırdıkları fırsatlara, yaşadıkları krizlere ve yapılan baskılara rağmen pes etmeden dünya çapında bir girişim olmayı başaran SendGB’nin hikayesi, bizlere ilham oldu. Bizimle deneyimlerini paylaşan Uğur Çakır’a teşekkür ederiz.