Dijital, Etkinlik

Aziz Golca, Dijital Dönüşüm ve Meta Reklam Stratejilerini MasterClass’ta Anlattı!

Dijital dönüşüm ve markalaşma konularında danışmanlık veren Aziz Golca, “Meta reklam stratejileri- Conversion API” konulu MasterClass’ta “Dijital Pazarlama Yöneticiliği’’ ‘’Sosyal Medya ve Google Reklamcılığı” eğitimi öğrencilerimizin sorularını cevapladı.


“İşimi hobim gibi benimsiyorum”

Aziz Golca: “Yaklaşık 6 yıldır dijital pazarlama sektöründe çalışıyorum. Bu sürecin ilk 2 yılı yazılımsal öğrenim ve e-ticaret alt yapılarına odaklanmakla geçti. Sonrasında ücretli pazarlama alanına yöneldim. Birçok marka ve ajansla eş zamanlı çalışma fırsatı buldum. Bu sayede farklı sektörlerde deneyim kazanma şansı elde ettim ki bu da mesleki gelişimime büyük katkı sağladı. Mesleki gelişimime katkı sağlayan şeylerden bir diğeri de işimi sadece bir iş olarak görmemek. İşimi hobim gibi benimsiyorum. Bu durum özellikle içerik üretimi konusunda büyük bir hevesle çalışmamı sağlıyor.”

Facebook pixeli nedir bizim için neden önemlidir?

Aziz Golca: “Facebook tarafından sağlanan bu JavaScript kodu, kullanıcı verilerini çerezler aracılığıyla Facebook’a iletmemizi sağlayan bir koddur. Bu kod, kullanıcı bilgilerini Facebook’a iletmek için tarayıcı üzerinden çalışır. Kullanıcı Chrome tarayıcısını kullanarak giriş yapıyorsa Chrome üzerinden, Safari tarayıcısını kullanarak giriş yapıyorsa Safari üzerinden gerçekleşir. Ancak günümüzde tarayıcılar, bu tür takip kodlarını engelleme başladı. Örneğin, Opera bu tür kodları engellemeye başladı. engellemelere rağmen bu yöntemin kolay bir kurulumu olduğu için kullanmaya devam ediyoruz.”

Reklama çıkmadan mutlaka yapmamız gereken adım nedir?

Aziz Golca: “Reklamlar öncesi atılması gereken en önemli adımlardan biri, hedef kitle belirlemesidir. Hedef kitle belirlemesi, verilerimizi bölme ve depolama ihtiyacını karşılamamızı sağlıyor. Hedef kitle oluşturmanın üç temel yöntemi var. Bunlar:

1. Özel Hedef Kitle: Bu yöntemde, web sitenize pixel aracılığıyla gelen kullanıcıları değerli aksiyonlar temelinde segmentlere ayırabilirsiniz. Bu aksiyonlar; sayfa görüntüleme, ürün görüntüleme, sepete atma, ödeme başlatma ve satın alma gibi önemli işlemler olabilir. Özel hedef kitleler sayesinde bu aksiyonları gerçekleştiren kullanıcıları tanımlayabilir ve daha özelleştirilmiş reklamlar oluşturabilirsiniz.

2. Benzer Hedef Kitle: Özel hedef kitlelerinizde yer alan, örneğin son 30 gün içinde sepete eklemeler yapan kullanıcılar gibi bir hedef kitle varsa, benzer hedef kitle yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntemde algoritmayı kullanarak, belirlediğiniz özelliklere sahip benzer kullanıcıları hedef kitle olarak belirleyebilirsiniz. Bu sayede değerli aksiyonlarınızın benzer kullanıcılar üzerindeki etkisini artırabilirsiniz.

3. Kaydedilen Hedef Kitle: İlk reklamınızı yayınlarken verileriniz olmayabilir. Bu durumda kaydedilen hedef kitle yöntemini kullanarak, Facebook’un sunduğu hedefleri kullanarak hedef kitle oluşturabilirsiniz. Bu hedef kitle, mevcut verileriniz olmasa da belirli özelliklere göre oluşturulan bir hedef kitledir.”

Sıcak trafik kampanyası nedir?

Aziz Golca: “Burada, markanın trafik yoğunluğuna bağlı olarak, son 7 gün yerine son 2 gün içinde web sitesine giren ve Instagram sayfasını ziyaret eden potansiyel müşterilere odaklanılması gerekiliyor. Bu yaklaşım, kullanıcıların markanızı daha yakın zamanda ziyaret etmiş olma olasılığını göz önünde bulundurarak, hatırlama olasılığını artırmayı amaçlar. Bu yapıyı, özellikle markanın trafiği yüksekse, etkili bir şekilde kullanabiliriz. Ancak her markanın kendine özgü özellikleri ve hedefleri bulunduğunu unutmayalım. Bu nedenle, hedef kitle belirleme stratejilerinin her marka için farklılık gösterebilir.”

İlgili Yazılar