Etkinlik, Televizyon

Timur Savcı MasterClass’ta Öğrencilerimizle Buluştu!

TİMS&B Prodüksiyon, TİMS Prodüksiyon, TAFF Pictures Kurucusu; Yapımcı Timur Savcı MasterClass Etkinliğimizde, yapımcılık konusunda detaylı bilgiler verdi, mesleğin olmazsa olmazlarını anlattı ve tecrübelerini paylaştı.


Timur Savcı Kimdir?

Timur Savcı: ‘’Hukuk Fakültesi mezunuyum. Üniversitede garsonluk, barmenlik, rehberlik, dj’lik gibi çeşitli iş kollarında çalıştım. Öğrenciyken kuzenimin çalıştığı bir reklam filminde misafir olarak bulunmak için izin aldım. Küçük bir kriz anı yaşandı ve ben de çözüm buldum. Şirket patronu boş zamanlarım için iş teklifinde bulundu. Prodüktörlüğe başlangıç noktam budur.’’

Yapımcılık Neleri Kapsar?

Timur Savcı: ‘’Mesleği; kreatif, ortak, uygulayıcı… yapımcı şeklinde kendi içinde ayrı başlıklara ayırabiliriz. Ben kreatif yapımcıyım. Bir fikri geliştiriyorum ve o fikri hayata geçirmek için elimden geleni yapıyorum.

Artık telefonu olan herkes bir şeyler çekebilir ancak önemli olan senaryodur. Bu işin temelinde hayal kurmak, peşinden koşmak, senaryoyu oluşturmak ve hayata geçirecek kişileri bir araya getirmek vardır. Hedefiniz yapımcılıksa orkestranın maestrosu olabilirsiniz.

Eskiden bir filmin tüm olanaklarını sağladıktan sonra filmi negatifte pozlardık. İnanılmaz bir süreçti. Ne çektiğimizi son aşamaya kadar göremezdik. Maliyetler çok yüksekti.

Günümüzde dijital projeksiyonlardan yansıtılanları izliyoruz. Film yapma süreçleri kısaldı. Genelde insanlar, birinin elinden tutması gerektiğine inanıyor. Yapımcı olmak için birinin size fırsat vermesine gerek yok.

Yapımcılık hakkında bilinen bir yanlış var. Bu mesleğin maddi güçle ilintili olduğu düşünülür ancak aslolan senaryodur. İyi bir fikir olacak, fikrinizi geliştireceksiniz ve tecrübesine, vizyonuna güvendiğiniz kişilerle paylaşıp onay alacaksınız. Bu aşamada fikrinizi satabilir ya da yatırımcı bulabilirsiniz. Dünyanın en iyi teknik koşullarında film çekmek zorunda değilsiniz. Hikayeniz iyiyse seyirciyi kazanır.

Benim bir lafım vardır; Şans kimsenin ayağına gelmez, dolaşanların ayağına çarpar. Harekete geçmek, bu işin ilk kuralı.

Yapımcılar, resmin bütününe bakmak ve son noktayı koymakla yükümlüdür. Kararlarla birlikte riski de üstlenmiş olur. Bugünkü seçimleriniz kadar arşiv yönetiminiz de önemli.

Yapımcının çözmesi gerekenler teknik ve maddi konular değildir. Bunlar işin kolay kısmı. Asıl husus insan ilişkileri ve iletişim yönetimidir. Yapımcılık, bir organizasyon ve iletişim yeteneğinin bütünüdür.

Geleceği dizayn etmek için okumak gerekir. Kreatif olmanın gerekliliği, okuyarak ilham almak ve hayal kurma kasınızı güçlendirmektir.”

Yapım Süreci Nasıl İlerler?

Timur Savcı: “Dünyada sayılı şirkette, Türkiye’de ise sadece bizde bulunan bir içerik ekibi var. Bu ekip, şirketimize iletilen senaryoları okuyup raporluyor, belli kriterler üzerinden puanlama yapıyor ve sonuçlara göre projeyi onayımıza sunuyor ya da uygun bulmuyor.

Onaya iletildiyse süreç başlamış oluyor. Hikaye ile uyumlu olan platforma karar veriliyor. Piyasa koşullarına göre ihtiyaç belirleniyor. Projenin içeriği hakkında sunum hazırlanıyor ve satışı gerçekleştiriliyor.’’

Acunmedya Akademi Öğrencilerine…

Timur Savcı: “Yapmak istediğiniz mesleğe odaklanın, deneyin ve vazgeçmeyin. Hayal edin, cesaret edin ve adım atın. Bir araya gelerek üretken olun.

Daha önce Akademi öğrencilerinden ekibimize katılanlar oldu. Sizlerle çalışmayı seviyoruz. İstekli, azimli olan mezunlarımızı aramızda görmek isteriz.”