CEMRE SİYAHİ TEMİM

Eğitmen Şef

Saint Michel Lisesi’nden mezun olan Cemre Siyahi Temim, eğitimini İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladıktan sonra Pasta-Ekmekçilik ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği eğitimi aldı. Baylan Pastanesi’nde ünlü şef Alain Ducasse’ın ekibinden Tim Briggs ile demi chef olarak çalıştı.

Doors Akademi’nin kuruluş aşamasındaki çekirdek ekibinde yer alan Siyahi “Food Styling’e Giriş” “Matmazel Makaron” “Çikolata Butiği” ve “Artisan Ekmek” gibi programlarda eğitmen olarak görev aldı. Ekim 2012’de, 3 Michelin yıldızlı ünlü Fransız şef Alain Senderens ve Jerome Banctel’in Fransa dışında açtığı ilk restoranı olan Mama Shelter Istanbul ekibine transfer oldu. 2015 yılında ortağı ile birlikte İmalathane 34’ü açtı.

CEMRE SİYAHİ TEMİM

Eğitmen Şef

Saint Michel Lisesi’nden mezun olan Cemre Siyahi Temim, eğitimini İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladıktan sonra Pasta-Ekmekçilik ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği eğitimi aldı. Baylan Pastanesi’nde ünlü şef Alain Ducasse’ın ekibinden Tim Briggs ile demi chef olarak çalıştı.

Doors Akademi’nin kuruluş aşamasındaki çekirdek ekibinde yer alan Siyahi “Food Styling’e Giriş” “Matmazel Makaron” “Çikolata Butiği” ve “Artisan Ekmek” gibi programlarda eğitmen olarak görev aldı. Ekim 2012’de, 3 Michelin yıldızlı ünlü Fransız şef Alain Senderens ve Jerome Banctel’in Fransa dışında açtığı ilk restoranı olan Mama Shelter Istanbul ekibine transfer oldu. 2015 yılında ortağı ile birlikte  İmalathane 34’ü açtı.

Öne Çıkan 3 Özelliği

icon

Disiplin, temizlik ve düzeni ön planda tutan bir yönetici

icon

Mutfağa kendi girmeyi seven bir işletmeci

icon

Moleküler Biyoloji bilgisini mesleği ile bütünleştirebilen bir şef

       – Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik Eğitimi
       – Unlu mamüller
       – Temel pastacılık
       – İleri pastacılık
       – Pasta süsleme teknikleri

Öne Çıkan 3 Özelliği

icon

Disiplin, temizlik ve düzeni ön planda tutan bir yönetici

icon

Mutfağa kendi girmeyi seven bir işletmeci

icon

Moleküler Biyoloji bilgisini mesleği ile bütünleştirebilen bir şef

Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik Eğitimi
Unlu mamüller
Temel pastacılık
İleri pastacılık
Pasta süsleme teknikleri

3 Soru 3 Cevap

Bir mutfağın şefi olabileceği aklımın ucundan bile geçmezdi. Ben Veteriner Fakültesi mezunuyum, üstüne Moleküler Biyoloji Genetik masterı yaptım.  

İnsanlara seçimleri çok erken yaptırıyorlar. Üniversiteyi bitirdikten sonra “Gerçekten ne istiyorum, benim yapmak istediğim şey bu mu?” diye sordum kendime.

Kendi içime döndüm, baktım nerde mutluyum. Dedim ki ben mutfakta mutluyum, her zaman yemek yapmayı ve insanlarla paylaşmayı çok seven bir yapım vardı. O zaman bu sevdiğim işi niye kariyerim haline getirmeyeyim. Üniversite verdiğim yılları bir kenara aldım ve sıfırdan tekrardan başladım. Biraz kumar gibiydi fakat sevdiğiniz işi yaptığınızda sonuçlarını alıyorsunuz ve ben de güzel sonuçlar almaya başladım ve buradayım şu an.

 

Mezun olan herkes maddi ve manevi imkanları doğrultusunda girişimci olabilir ama benim tavsiyem kesinlikle tecrübe edinmeleri.  Çünkü özellikle mutfak askeriyeye benzetebileceğimiz disiplinli bir sistem.  Başladığınızda alt noktadan başlamanız lazım çünkü bir yerlerde yavaş yavaş basamak basamak yükseldiğinizde, en üst noktaya geldiğinizde tüm kademelerde çalışanlarınızın  nasıl bir hissiyata sahip olduğunu ve ne yapması gerektiğini bilmeniz lazım.  Onu yönetebilmeniz için onun ayakkabılarını giymiş olmanız lazım.  O yüzden birazcık sebat etmek lazım, tabiri caizse sahne tozu yutmak lazım, ham iken pişmek lazım.
Gastronomi eğitimi kesinlikle gerekli ama tek başına yeterli değil. Sektörden gelmek yetmiyor çünkü işin kimyasını bilmeniz lazım, işin moleküler bazını bilmeniz lazım, ve bunu en iyi Gastronomi  eğitiminde öğrenebilirsiniz. Gastronomi mezunu olmak bir adım önde olmanızı sağlıyor. Yine en alttan başlayabilirsiniz, problem değil, ama basamakları ikişer üçer çok rahatlıkla çıkıyorsunuz. Hepsi tamamıyla sizin iyi bir araştırmacı olmanıza, çalışkan olmanıza bağlı.

Hakkında

Veteriner hekim olan Cemre Siyahi, Moleküler Biyoloji Masterının ardından bir süre çalıştıktan sonra mutfağa olan merakının ağır basmasıyla kendini pastacılık ve ekmek eğitimi alırken buluyor. 

Baylan Pastanesi’nde ünlü şef Alain Ducasse’ın ekibinden Tim Briggs ile demi chef olarak çalıştı. Doors Akademi’nin kuruluş aşamasındaki çekirdek ekibinde yer alan Siyahi “Food Styling’e Giriş” “Matmazel Makaron” “Çikolata Butiği” ve “Artisan Ekmek” gibi programlarda eğitmen olarak görev aldı. 

Ekim 2012’de, 3 Michelin yıldızlı ünlü Fransız şef Alain Senderens ve Jerome Banctel’in Fransa dışında açtığı ilk restoranı olan Mama Shelter Istanbul ekibine transfer oldu.

Yaptığı birbirinden leziz tatları daha çok kişiyle buluşturabilmek için ortağı Günce Güneş ile beraber İmalathane 34’ü açtı.

Ekmekten kurabiyeye, makarondan muhallebiye, birçok tatlı ve tuzlu ürün, katkı maddesi kullanılmadan herşeyin taze yapıldığı işletmesinde kesinlikle margarin kullanılmıyor. Ekmek konusunda hızla bir bilinçlenme söz konusu olduğu son yıllarda, doğal unlardan yapılan katkısız ekmek yapımına ağırlık vererek tam buğdaylı, çavdar unlu, cevizli, kuru domatesli taze köy ekmeği gibi özel ekmekler üretiyor.

EĞİTMENLERİMİZ

Gastronomi İşin Olsun

Acunmedya Akademi Gastronomi Bölümü, aşçılığı en ince ayrıntılarıyla uygulamalı olarak, uzman aşçılar ve duayen şeflerin yönetiminde sunuyor. Acunmedya Akademi Gastronomi Bölümü, yurt içi ve yurt dışı stajlar ve beraberinde gelen iş imkanlarıyla da ayrıcalıklı bir dünyanın kapılarını açıyor.